Gyógyítás mézzel

2013-12-12 15:54:56 | Módosítva: 2013-12-12 15:55:30

A méz évezredek óta fontos gyógy tápláléka az emberiségnek. Számos régészeti lelet igazolja a méhészkedés, mézgyűjtés és a sokoldalú mézfelhasználás történetét.

A méz igen jól eltartható, értékes élelmiszer. Jó példa erre a Paestumban (Nápoly mellett) egy régi görögtemplom romjai között talált, 2300 éves, de még magas élvezeti értékkel bíró mézlelet.


A méz ásványi anyagokat (vas, réz, mangán, szilícium, klór, kálium, nátrium, foszfor, alumínium, magnézium), vitaminokat (B1, B2, B3, B6, C), illóolajokat, enzimeket, fehérjét, invertcukrot (glükóz és fruktóz keveréke) tartalmaz. A méz színe minél sötétebb, annál magasabb az ásványi-anyag tartalma (erdei mézek, vegyes virágmézek, gesztenyemézek).
Fokozatos felszívódása miatt a szervezetet kevéssé terheli meg, jól tolerálják a gyerekek is. Nem izgatja az emésztőrendszer nyálkahártyáját, enyhén nyugtató hatása is van. Vérszegénység, keringési problémák, szívpanaszok, vesepanaszok, légúti megbetegedések, felfekvések, bőrsérülések kezelésére is hasznos. A méz baktérium-, vírus-, és gombaellenes hatása miatt rendkívül hatásos, természetes fertőtlenítő is. Erősen ozmotikus hatása miatt alkalmas sebgyógyításra is. 


A különböző mézfajták más-más specifikus gyógyhatásúak, pl.: a gesztenyeméz visszér, vérszegénység, az akácméz gyomorsav problémák, a vöröshere méz hasmenés ellen, a fenyőméz légút-tisztító, a hársméz megfázásos állapotokban gyógyhatású. A mentaméz bél-, epe- és gyomorgörcsök esetén hatásos. Igen jó gyógyhatással bírnak a különböző vegyes virágmézek, mivel összetevőik valamennyi pozitív hatása érvényesül fogyasztásuk során.

Gyógyméz házilag

A nyár bőven ellát minket friss fűszer- és gyógynövényekkel, nyílnak a szebbnél-szebb kerti és mezei virágok. Használjuk ki a természet adta lehetőségeket, készítsünk magunk gyógymézeket! Ügyeljünk rá, hogy csak megbízható helyről származó, kiváló minőségű mézet használjunk alapanyagként! A tisztára mosott csavaros üvegekbe helyezzük a növényi részeket (föld ne legyen rajtuk és ne a mosóvíztől nedvesen kerüljenek az üvegekbe), öntsük fel mézzel, címkézzük fel és állítsuk sötét helyre. 2-3 hét után célszerű átszűrni a mézeket. Ez viszonylag könnyű, mert a növényi részek áztatása során a méz víztartalma megnő, így állaga felhígul (a minősége nem romlik).


Felhasználható növényi részek és gyógyhatásaik

- levendulavirág: nyugtató hatású, gyerekeknek is adható lefekvés előtt, langyos tejben elkeverve,
- bodzavirág: meghűléses állapotokban, lázas betegségek esetén, önmagában fogyasztva, vagy tea ízesítőjeként,
- medvehagyma levele: keringésjavító, szíverősítő, ízesíthető vele galagonya tea, ami kiváló szívgyógyszer,
- rozmaring: élénkítő, vérnyomásemelő hatású,
- kakukkfű: köhögés csillapítására, önállóan vagy teában, tejben fogyasztva hatásos,
- ibolya virág: rendkívül kellemes ízű, torokfájás esetén hatásos,
- zsálya: megfázás és torokfájás esetén kiváló gyógyszer,
- lándzsás útifű: köhögéscsillapító hatású, önmagában vagy tea ízesítőjeként,
- édeskömény: emésztési problémák kezelésére ajánlott,
- menta: gyomor-, epe- és bélgörcsök esetén hatásos gyógyír,
- homoktövis termése: igen magas C-vitamintartalmú készítmény, immunerősítésre, meghűléses állapotok kezelésére alkalmas.

Végül egy remek, melegítő hatású csemege (ami akár ajándéknak is kiváló lehet): dióbél, mandula, mogyoró, aszalt gyümölcsök mézben áztatva. Fogyasztható önmagában vagy ízesíthetünk vele gyümölcssalátákat. (Ha ezt készítjük, nem kell átszűrni!)

A felsorolás nem teljes, bárki saját tapasztalata, ötlete alapján próbálkozhat egyéb növények, gyümölcsök, termések eltevésével. A méz igen jól oldja a lipofi l hatóanyagokat, illóolajokat. Íze miatt könnyen adhatjuk gyerekeknek, idős vagy beteg embereknek. Mindenképpen érdemes tehát kipróbálni ezt a fajta tartósítási módszert.
A gyógymézek elkészítése egyszerű, mindenképp érdemes próbálkozni elkészítésükkel. Télen nagy hasznát vesszük a magunk készítette gyógymézeknek.


További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.