A perzsák már az időszámításunk kezdete előtt is termesztettek citromot. E gyümölcsöt arab kereskedők hozták be Európába, ahol csak nyolcszáz éve honosodott meg. Ma is fogyasztott fajtáit a XVI-XVII. század óta ismerik. Hosszú pályafutása során alkalmazták a mérgezés ellenszereként, hatásosnak vélték kígyómarás ellen, ajánlották szívbetegeknek is. Hatásos vizelethajtónak, izzasztónak, vérzést elállító, sebösszehúzó szernek tartották, használták csuklás elállítására, gyógyították vele a gyulladt torkot, a reneszánsz kor elején pedig a levét a pestis gyógyszerének hitték.
Az 1600-as évek kezdetén az orvosok fölvetették, hogy a citromlé gyógyítja, illetve megelőzi a skorbutot. Ezt a feltételezést igazolta James Lind hajósebész kísérlete: a skorbutos betegek egyik csoportjával citromot és narancsot etetett, a másik csoport almabort kapott, a harmadikat pedig gyógyszerrel kezelte. A citromot, narancsot fogyasztók állapota javult, szemmel látható volt a gyógyulásuk. A szenzációs eset után negyven évvel a Brit Admiralitás kötelezte a Királyi Tengerészetet, hogy valamennyi tagja igyon meg naponta egy adag citrom-, vagy narancslevet. A késlekedés miatt a négy évtized során hadseregnyi angol tengerész halt meg skorbutban.
A CITROM GYÓGYHATÁSA
Fontos tudni, hogy gyógyhatása csak nyersen, és cukor nélkül fogyasztva erőteljes, feldolgozva, cukrozva ízét élvezhetjük, ám gyógyhatásának nagy részét elveszíti. Kiváló baktérium-, és vírusölő, így megfázás, influenza esetén gyorsan segít túlesni a betegségen. Vizelethajtó tulajdonsága miatt egyben vértisztító is a citrom gyümölcse, ami a tél végi gyümölcsben szegényebb időszakban jó hatású. Bioflavon-tartalma vértisztító hatású, és regenerálja is a véredényeket. Bélféreghajtó és puffadás gátló hatása is van. A citromlé fokozza a nyálelválasztást, csillapítja a szomjúságot, mivel oldja és eltávolítja a szervetlen sókat.
A citrom serkenti az emésztést és erősíti a gyomrot. Gyomorpanaszok esetén is jó szolgálatot tesz, hiszen ennek oka többnyire abból ered, hogy nehéz ételeket fogyasztva a gyomor és annak gyomorsav tartalma kevéssé képes ellátni feladatát. Citromlével erre rásegíthe-tünk, ezzel segítve a gyomorsav munkáját. Savassága miatt azonban gyomorfekélyben szenvedők kerüljék!
A citrom magas C-vitamin tartalma, segíti a meghűléses betegségek megelőzését. A citromlé hígítva is elpusztítja a kolera-, a diftéria-, és a tífuszbaktériumokat. Szinte nincs olyan betegség vagy gyengeségi állapot, amin a citrom ne enyhítene. A bőrnek is elsőrendű fiatalítója és regenerálója; megelőzi a kopaszságot, erősíti a fejbőrt, a hajhagymákat. Mandula-, vagy avokádó olajjal elegyítve jó bőrápolószer. Ha ezt erősen a fejbőrbe dörzsöljük, hamarosan megszünteti a haj korpásodását, megakadályozza a hajhullást.
Az itt bemutatott alapreceptektől természetesen ki-ki saját ízlése szerint eltérhet. Így a tojás helyett használhatunk a korábbi számunkban bemutatott tojáspótló alapanyagok közül, a cukrot helyettesíthetjük mézzel, stb.
CITROMOS VAJ
Készíthetjük édesen, vagy natúr formában. A vajhoz keverjünk hozzá frissen facsartcitromlevet és mézet, ez a fajta citromos vaj kiválóan illik süteményekhez, kekszekre feltétnek. Ha a mézet kihagyjuk, csak citromlevet keverünk a vajhoz, a párolt zöldségeket megforgathatjuk ebben, vagy egy keveset hozzákeverhetünk belőle zöldségfőzelékekhez, ami azok aromáját jól kiemeli.
CITROMDZSEM
Hozzávalók: 9 nagy citrom, 2 liter víz, cukor. Meleg vízben megmossuk, és félbevágva főzzük lassú tűzön a citromokat, nagyjából 3 órán át. Porcelántálba öntve hagyjuk másnapig kihűlni. Meghámozzuk, és a gyümölcshúst ledaráljuk. A héjának fehér részét eltávolítjuk, a sárga héjat nagyon finom metéltre vágjuk, a magokat kidobjuk. A héj és darált gyümölcs mennyiségével azonos súlyú cukrot veszünk, és ha a leve elforrt, kiegészítjük vízzel összesen másfél literre. Az egészet felfőzzük, és kocsonyásodásig lassan forraljuk. Forrón töltjük üvegekbe, pokrócban dunsztolva hűtjük ki.
CITROMZSELÉ
Hozzávalók: 12 citrom, 1 kg cukor, 4 evőkanál narancslikőr. Két citromot nagyon vékonyan lehámozunk, és finom csíkokra vágjuk. Félcsészényi vízben 10 percig főzzük. Leszűrve elkeverjük a citromlével, és vízzel kiegészítjük egy literre. A cukrot hozzáadva folytonos keveréssel nagy lángon felfőzzük és forraljuk, amíg a kanálról nehezen nem cseppen. Belekeverjük a likőrt, és forrón töltjük kis üvegekbe. 10 perc múlva megkeverjük és lekötjük, vagy csavaros fedővel lezárjuk. Sütemények készítésekor nagy hasznát vesszük majd az így eltett zselének.
CITROMFAGYLALT
Hozzávalók: 1,5 dl méz, 3 tojás habja, egy csésze cukor, feleannyi citromlé, 3 tojássárgája, egy csésze tejszínhab, 1/2 csésze finomra vágott mandula, vagy mogyoró. A tojáshabhoz keverjük hozzá cseppenként a mézet, majd tovább keverjük, amíg egészen kemény lesz. A cukrot, a citromlevet és a tojás sárgákat együtt verjük fel habosra. Óvatosan keverjük hozzá a tojáshabot, majd a mandulát, tejszínhabot és a festéket. Fagyasztótálba simítjuk, és 2 óra múlva egyszer átkeverjük, majd további 2 órán át fagyasztjuk.
CITROMPUNCS
Hozzávalók: fél liter víz, 50 dkg cukor, 1 citrom héja, 3 citrom leve, 2 palack fehérbor, 2 dl rum, fél liter nagyon erős tea. Sűrű szirupot főzünk úgy, hogy a meleg vízbe szórjuk a cukrot, a lehámozott citromhéjat, és a citrom levét. Kihűlve adjuk hozzá a bort, rumot és frissen főzött, erős teát. Átszűrjük, és felmelegítve - de forrnia nem forrón! - tálaljuk teáscsészékben.