A szagingerek agyunk limbikus rendszerén keresztül hatnak ránk, jelentősen befolyásolva életműködésünket, viselkedésünket, közérzetünket, hangulatunkat. Az illóolajoknak a nyálkahártyán, bőrön keresztüli felszívódása és annak lehetséges hatásai szintén gyógyító hatásúak. Csupán a teljesség kedvéért jegyzem meg, hogy gyógyító céllal felhasználhatók az illóolajok fürdővízben, inhaláció alkalmazásakor, borogatásként, szaunában, krémekben, samponokban, bedörzsölőkben, szájöblítőkben. Vannak, akik a konyhai felhasználást is támogatják, magam inkább az ellenzők közé tartozom. Ennek oka, hogy igen tömény készítményekről van szó, nem megfelelő hozzáértés esetén súlyos allergiás reakciók léphetnek fel. A másik ok, hogy sokan nem a vegytiszta olajokat vásárolják, hanem olcsóságuk miatt a szintetikusakat, ezek belső használata pedig egyértelműen veszélyes. A valódi illóolajok ára magasabb, de higgyék el, ezek a minden szempontból megbízhatóak. Használat előtt mindig olvassa el az adott olaj alkalmazási javaslatait, különösen kisgyermekek, kismamák és allergiások esetében fontos ez. Eredeti témánkhoz visszatérve: aromalámpás párologtatáskor a légutak nyálkahártyáján keresztül kerülnek a véráramba az olajok. A hatás ilyenkor enyhébb, de hosszabbtávú. A télvégi, energiahiányos állapotokban praktikusan frissítő illatokat célszerű párologtatni.
Illóolajok hatásai
Boróka (Aetheroleum juniperi): élénkítő, általános serkentő.Bazsalikom (Ae. basilici): általános erősítő, frissítő, idegerősítő.
Muskotályzsálya (Ae. salviae sclareae): idegnyugtató, depresszióellenes, általános erősítő
Rózsafa (Ae. anibae rosae-odorae): depresszióellenes, idegerősítő, általános erősítő.
Ciprus (Ae. cupressi sempervirentis): általános és idegrendszeri erősítő, immunerősítő.
Erdeifenyő (Ae. pini sylvestris): idegerősítő, tonizáló, általános erősítő.
Narancsvirág (Ae. citri aurantii floris): depresszióellenes, idegerősítő, idegrendszeri tonizáló.
Zsálya (Ae. salviae): általános élénkítő, idegerősítő.
Szegfűszeg (Ae. caryophylli): általános és idegrendszeri tonizáló, erősítő, roboráló.
Fahéj (Ae. cinnamomi zeylanici): általános tonizáló, immunmoduláns.
Kifejezetten ingerlékenység, idegesség, félelem ellen javaslom a rózsa, rózsafa, pálmarózsa,
vanília, jázmin, ciprus, cédrus, mandarin, levendula, szantál, római kamilla, kamilla,
narancsvirág és mézfű olajokat.
Cathy Hopkins: Aromaterápia című könyvében külön olajkeverékeket javasol hölgyeknek, uraknak.
Női keverékek:
- rózsa, citrom, szantál- ilang-ilang, citrom, szantál
- fahéj, citrom, szantál.
Férfias keverékek:
- citrom, cédrus, levendula- narancsvirág, citrom, szantál
- fenyőtömjén, vetiver, citrom.
Az aromaterápia nemcsak az illóolajok, hanem egyéb aromás növényi alkotórészek – gyanta, gyümölcsök, száraz növényekből készített füstölőrudak, füstölőkúpok, piramisok – gyógyászati alkalmazását is magában foglalja. Fokozhatjuk az illatok hatását színekkel. Tegyünk narancsot, mandarint egy szép tálba, dísze lesz az ebédlő-, vagy dohányzóasztalnak is. Vegyük körbe magunkat élénk színű gyertyákkal, növényekkel. Az illatok, színek együttes hatása pozitívan hat a test-lélek-szellem egyensúlyára, javul kedélyállapotunk, ezzel kimerült immunrendszerünkön is segítünk. Fontos még a vitamindús táplálkozás, gyógyteák rendszeres fogyasztása, sok séta, valamint a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás. Egészséges, kiegyensúlyozott tavaszvárást mindannyiunknak!