Télen teában, nyáron limonádéba

A frissítő citrom

2011-11-03 08:20:23 | Módosítva: 2011-11-03 08:23:13

A nyári szezonban nem szorulunk rá a mediterrán, és trópusi eredetű gyümölcsök fogyasztására, hiszen hazánkban is nagy választéka terem a gyümölcsöknek. A citrom frissítő hatása miatt azonban ilyentájt is aktuális. Valószínűleg Ázsiából származik, de pontosan nem tudjuk, melyik részéről. Az arab világba a tizedik századba került, Európába pedig kétszáz évvel később. Az európai szakácsok idegenkedtek tőle, ők a savanyú ízt még továbbra is almával, szőlővel érték el.


Nagy Sándor seregei Asszíriában ismerkedtek meg ezzel a gyümölccsel. Általuk került a citrom görög földre, de kezdetben még csak orvosi, és kozmetikai célokra használták. Európába a keresztes hadak hozták. Kereskedelmi céllal Olaszországban, Spanyolországban, Floridában, Kaliforniában a XIX. századtól termelik. Fája akár hét méter magasra is megnőhet, ami haszna mellett esztétikai élményt is nyújt. Lombja méregzöld, virágai fehérek, gyümölcse fénylően sárga. A C-vitaminban gazdag citromfélék igen alacsony energiatartalmúak, 100 grammnyi mennyiségük mindössze 22 kalóriát tartalmaz. Igazi csodaszer a kozmetikai és élelmiszergyártásban egyaránt.

Hatóanyagtartalma

54 g C-vitamin van 10 dkg citromban. A felnőtt ember napi szükséglete 75 g. Ez a vitamin segíti a kollagénképződést, a kötőszöveti anyagcserét. Enyhíti a gyomor- és bélpanaszokat, valamint a vérkeringési zavarokat. Segíti a sebgyógyulást, sejtképződést. A flavonidok a C-vitamin segítségére vannak a szabadgyökök semlegesítésében, ugyanakkor immunerősítők. Pektintartalma gátolja a zsírok és a koleszterin felszívódását. Citromsav tartalma pedig fokozza a gyomorban a sósavképződést, így az emésztés segítője. Bactericid hatású gyümölcs. Tartalmaz továbbá a citrom folsavat, ásványi anyagokat és nyomelemeket: K,Mg,S,Ca.

A citrom fokozza a nyálelválasztást, oldja és eltávolítja a szervetlen sókat. Fiatalítja a bőrt, regenerálja a fejbőrt, megelőzi a kopaszodást, mivel a hajhagymákat erősíti, csökkenti illetve megszünteti a korpásodást. Szőkítő hatása is ismert, az eredetileg is szőke hajat világosítja, fényesebbé teszi. (Kezelés után alaposan le kell öblteni a hajról!) A citromolaj csíramentesíti a levegőt, hangulatjavító, koncentrációt-fokozó hatású. Ehhez elegendő ha csupán tíz cseppet teszünk a párologtató vizébe. Gőzölésnél jót tesz az arcbőrnek, ehhez pedig egy liter forró vízbe 2 csepp citromolaj szükséges.

Reuma esetén a citromolaj mellé rozmaring- és borókaolajat is tesznek, minden 50 ml vivőolajhoz mindhárom 10-10 cseppet. A citromolaj ételek , italok változatosabbá tételére is alkalmazható:

– fél kilogramm mézhez 3-5 csepp olajat tegyünk, majd ezt az aromás mézet pihentessük egy-két hétig,

– salátáknál 5-7 csepp olajat számítunk deciliterenként, és jól zárható üvegekben pár hét alatt összeérik, 

– likőrökhöz 4 csepp olajat teszünk az ital minden literjéhez,

– édes teasüteményekhez és borokhoz is használható. Gyógybort úgy készíthetünk, hogy egy liter borhoz 3-4 evőkanál aromás mézet teszünk.

Vásárláskor olyan citromot válasszon, amelyik kemény, és méretéhez képest súlyos. A sima héjú változat alkalmasabb lényerésre, főzésre, sütésre, a rücskös héjút viszont könnyebb reszelni. Jó tudni, hogy a citrom az érési folyamat előrehaladtával sápadtabbá válik, fokozatosan veszít ízéből és nem elég lédús. Ezért a világossárga helyett a mélysárgát és hibátlan felszínűt vegye meg. A citromot gyakran kezelik difenillel, mert ez bőrét sárgán tartja és friss kinézetet kölcsönöz. Amennyiben héját is szeretné felhasználni kerülje az ilyen példányokat, válassza inkább a „fényezetleneket”.

A citrom szüretelés után már nem érik tovább, így hűvös helyen legalább egy hétig eltartható. A gyümölcs sóban egészben is konzerválható. A citrom oxidációt gátló hatását sokszor felhasználjuk a háztartásban egyéb gyümölcsök, zöldségek kezelésére, hogy azok felvágás után ne barnuljanak. A citromgerezdek főleg sült ételek kísérői, mivel savassága jól ellenpontozza a nehéz ételek ízét, elősegíti emésztésüket. A citromszeletek teák, hideg italok, édes, fűszeres, pikáns fogások népszerű hozzávalói. Készíthető belőle lekvár, zselé, gyümölcssajt, gyümölcshab, sörbet, fagylalt is.

Citromlé


A citromlé önmagában is iható, de ha hígítatlanul, vagy csak kissé hígítva fogyasztja ajánlatos szívószálat használnia a fogzománc védelmében. A legtöbb étel ízét kiemeli, felerősíti, fűszerként a só természetes és egészséges alternatívája. Használják salátaöntetekben, szószokban, fűszeres pácokhoz. Halat hosszú ideig citromban pácolva a további főzés, sütés nélkülözhető, így készül a dél-amerikai ceviche is. A citromlé a húst puhábbá teszi, pár cseppet a tojás főzővizébe téve meggyorsítja a fehérjék kicsapódását, néhány teáskanálnyi citromlé a tejszínből tejfölt varázsol. A citromlét, nem csak étkezési célra használják. Fehérítő és tisztító hatása is van. Több léhez jut, ha kifacsarás előtt felmelegíti, miután néhányszor két tenyere között görgette, masszírozta a gyümölcsöt.

Citromhéj

A citrom héjában lévő illóolajok fűszeres zamata sok étel ízét felerősíti. A héj hámozókéssel, vagy reszelővel távolítható el, de ha enyhébb ízre vágyik kockacukorral dörzsölje meg a citrom héját, hogy az magába szívhasson némi illóolajat, s ezzel a cukorral ízesítsen, szószt, pudingot, krémeket. A citrom héjából is készíthető lekvár, zselé, de kandírozható is a fehér réteg kivételével. Citromillatú, lágyszárú, évelő, kellemes aromájú mediterrán eredetű növény a citromfű (Melissa officinalis) is. Hazánkban szabadban áttelel, kellemes ízű tea készthető belőle. Sokrétűen alkalmazhatjuk citrom pótlására.

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.