A ribizli élettanilag sok értékes savat tartalmaz, C-vitaminban gazdag. A jól ismert piros ribizlin kívül létezik fekete ribizli is, mely még jelentősebb tulajdonságokkal bír: festékanyaga gátolja a különféle például emésztőrendszeri megbetegedést okozó baktériumok szaporodását. A fekete ribizli a gyógyszeripar egyik fontos alapanyaga.
A sárgabarack béta-karotint tartalmaz, mely sejtvédő hatása révén segít megőrizni az egészséget, és bizonyos védelmet nyújt az öregedés tüneteivel szemben. A béta-karotinból a szervezet A-vitamint képes előállítani. Aszalt változatban a sárgabarack rengeteg vasat és rostot tartalmaz.
A dinnyefélék szezonja is ilyenkor kezdődik. A görögdinnye mintegy „átmossa” a veséket, tisztítja az ereket, tehát kiváló méregtelenítő hatással bír. 95 százalékban vizet tartalmaz, így kalóriaértéke is alacsony. A sárgadinnye pedig jelentős béta-karotin forrás.
A gyümölcsökből tejjel vagy natúr joghurttal turmixot is készíthetünk. Ehhez tetszőlegesen adhatunk édesítő anyagot (kevés cukrot, mézet) és kevés fahéjat, így természetes, friss, tartósítószer-mentes joghurthoz jutunk.
A zöldségek közül fogyasszunk minél többet a következőkből: uborka, tökfélék, csöves kukorica, paradicsom. Az uborka tisztítja a májat, vagyis méregtelenít. Belsőleg fogyasztva fiatalítja a bőrt, de külsőleg pakolásként, vagy krémek alapanyagaként is használják.
A tökfélék (spárgatök, cukkini, patisszon) magas víz- és alacsony kalóriatartalmú zöldségek. Főzelékként elkészítve, vagy rántva is fogyaszthatjuk őket. Főzelék formában ízesítésükhöz használjunk kaprot, borsikafüvet. A paradicsomot érdemes minél többször nyersen fogyasztani, mert főzve elveszíti eredeti lúgos kémhatását és savassá válik, így egyeseknél gyomorégést okozhat.
Zsenge sárgarépából, retekből, zöldsalátából, karalábéból készítsünk nyári salátát, melyet olívaolajjal, vagy kefirrel, fűszernövényekkel – menta, bazsalikom, oregánó, borsikafű, kapor – tehetünk változatossá.
Gabonák közül a melegebb évszakokban főként az árpa, búza, rozs fogyasztása javasolt.
Nyáron igyekezzünk feltölteni vitaminraktárainkat, és a szabad levegőn tartózkodva erősítsük a szervezetet. Aki kedvet érez hozzá, tegyen el gyümölcsöket és zöldségeket, lehetőleg tartósítószer nélkül.
Receptek
Cukkíni fasírt joghurtmártással
Hozzávalók:
– 75 dkg gyalult cukkíni,
– 1 vöröshagyma lereszelve,
– 1-1 evőkanál finomra vágott friss oregánó, bazsalikom és petrezselyem,
– liszt, tojás, só, bors, olaj a sütéshez.
Joghurtmártás
–
– 1 uborka lereszelve,
– 1 evőkanál friss menta finomra vágva,
– 2 teáskanál citromlé.
Keverjük össze a cukkínit, hagymát, lisztet, tojást, zöld fűszereket, majd ízlés szerint sózzuk, borsozzuk. Formáljunk belőle pogácsákat, és addig süssük forró olajban, amíg meg nem barnulnak. Itassuk le róla az olajat, és joghurtmártással tálalhatjuk.
Málnás túrófagylalt
Hozzávalók:
- 35 dkg málna
- 35 dkg ribizli
- 50 dkg túró
- 6 evőkanál porcukor
- 4 evőkanál citromlé
- 1 citrom reszelt héja
- 2 tojás
-
Mossuk meg és csepegtessük le a gyümölcsöket. Szemezzük le a ribizlit, majd körülbelül az egyharmadát tegyük félre a díszítéshez. A málnából is vegyünk el ennyit, a maradékot pedig törjük össze a ribizli nagyobbik részével együtt. Keverjük habosra a tojássárgáját a porcukorral, majd keverjük bele a citromlevet. Törjük át a túrót is, és a reszelt citromhéjjal, valamint a tojássárgájákkal együtt adjuk a gyümölcsökhöz. A tejszínt és a tojásfehérjét verjük kemény habbá – külön edényben –, és forgassuk bele a málnás-túrós keverékbe. Adagoljuk fagylaltos poharakba, majd tegyük be a mélyhűtőbe két órára.