Árpa (Hordeum vulgare)

2011-10-20 15:11:36 | Módosítva: 2011-10-20 15:21:40

Az árpa a legősibb kultúrnövény. A kőkorszakból származó régészeti leletek feltárása során a búzaszemek mellett árpát is találtak. Rövid tenyészideje és kis vízigénye miatt az Egyenlítőtől az északi szélesség 70o-áig, valamint a tengerszint felett több ezer méter magasságban is termeszthető.


Tibetben 4700 méteres magasságban is megterem. Egyiptomban már 8000 évvel ezelőtt is ismerték. A zsidók, a görögök, a rómaiak legfontosabb gabonája volt. Körülbelül Krisztus előtt 4000-től, tehát 6000 éve fizetőeszközként használták az árpát. A Távol-Keleten ma is közkedvelt az árpa lisztjéből készült kenyér.

A felhasználástól függően több fajtát termesztenek: ismeretes a sörárpa és a takarmányárpa. A szemek elhelyezkedésük szerint lehetnek 2, 4, vagy 6 sorosak. A régen négysorosnak nevezett árpa, tulajdonképpen szórt hatsoros. A 6 soros felülnézeti képe egy hatágú csillagra emlékeztet. Az árpa lehet őszi, vagy tavaszi a vetés ideje szerint. A hazánkban elismert 45 fajta közül mindössze 10 félét vetnek. Az egész világon azonban szinte meg-számlálhatatlan az árpafajták száma.

Az étkezési célra termesztett árpák között pelyvás és pelyva nélküliek is ismeretesek. A csupasz vagy tarárpa pelyvája és toklásza a szél hatására lehullik az érés időszakában. A pelyvaréteg alatt levő maghéj vitaminokban, ásványi anyagokban és nyomelemekben gazdagabb, mint a búzáé. A csupasz árpát nem kell hántolni, ezért nem vész kárba az értékes maghéj. A pelyvás árpáról csiszolás közben eltávolítják a pelyvát és a csírát. Ezzel sok értékes tápanyag vész el, de így jobban tárolható az árpagyöngy, vagy gersli. Ha választhatunk, akkor a kevésbé csiszoltat, ellenőrzött minőségűt vásároljunk.

Értékes összetevői

Az árpa hordein és glutein fehérjéket tartalmaz, ezért gluténérzékenyek nem fogyaszthatják.

Hántolt árpagyöngy (gersli): fehérje 0,9 g, zsír 1,4 g, szénhidrát 75 g, nyersrost 1,5 g 100 g termékben. Energia: 1499 KJ (357 kcal); E, B1, B2, niacin és C vitamint tartalmaz. A benne előforduló fontosabb ásványi anyagok: nátrium 30 mg, kálium 140 mg, kalcium 39 mg, magnézium 20 mg, vas 1,7 g, foszfor 300 mg, réz 0,4 mg, cink 3,1 mg.

Árpapehely és liszt: fehérje 10,7 g, zsír 1,6 g, szénhidrát 63 g, rosttartalom 18,7 g. Energia: 1331 KJ (317 kcal)

Szemes árpa (csupasz egész): vitamintartalmát emelnénk ki E, B1, B2, niacin. Rosttartalma 18,7 g 100 gramm magban.

Élettani hatása

Hűt, méregtelenít, tisztít. A népi gyógyászatban székrekedés, „vízkórság”, köszvény, nátha, lázas állapot és el-húzódó havi vérzés gyógyítására alkalmazták. Érzékelést, észlelést és koncentrációt, segítő hatást tulajdonítottak neki. Ez a tulajdonság a magas B-vitamin és foszfortartalommal van összefüggésben. AB-vitaminok nélkülözhetetlenek az idegrendszer működéséhez. A foszfor és vegyületei az idegingerület továbbításában játszanak fontos szerepet, de valamennyi életfunkcióban részt vesznek. Hűtő hatása miatt melegben és lázas állapotban jól hasznosítható. Igazi nyári gabona. A kissé korpás lisztből sütött árpakenyér a székrekedés egyik természetes gyógyszere. Felhasználása: – hántolt árpagyöngy és szemes árpa, – zúzott töret, – őrölt dara és liszt, – pelyhesített árpapehely, – pelyhesített és őrölt pehelyliszt. Szlovákiában 11-féle feldolgozási formában kapható. Fogyasztása: – egészben, nyersen csíráztatva, – egészben, durvára törve párolva, – levesbetétként, kásának, köretnek, rakott és töltött ételekben főve, – lisztnek őrölve lepénynek, lapos kenyérnek (könnyen szárad és repedezik, ezért búzával keverik, hogy magasabb legyen a kenyér), – gyógyélelmezésben: csíra, kása, nyákleves, daranyák, árpatej, árpavíz. Fűszerezése: Babérlevél, csombor (borsikafű), fokhagyma, köménymag, lestyán, metélőhagyma, medvehagyma, petrezselyem, pirospaprika, sáfrány, kurkuma, szercsendió és virág, vörös-hagyma, kakukkfű, szegfűbors, zsálya.

Árpatej

5 dkg árpalisztet fél liter vízzel elkeverem és folytonos keverés mellett felforralom. Ízesíthetem vaníliával, egy teáskanál kókuszreszelékkel, egy teáskanál mézzel, egy teás-kanál karobporral, vagy egy teáskanál instant árpamaláta kávéval.

Árpavíz

5 dkg szemes árpát megmosok és tízszer akkora térfogatú vízbe beáztatom. Fél napnyi áztatást követően felforralom, majd miután tíz percet főtt leszűröm. Langyosan, vagy hidegen fogyasztható a lé, nyári melegben vagy lázas állapotban kitűnő hatású. Ízesíthető friss, vagy aszalt gyümölcsökkel, szárított és porított virágszirmokkal (ibolya, rózsa, levendula)

Tavaszi nyákleves

10 dkg megmosott és előáztatott hántolt szemes árpát fél liter vízben lassú tűzön 1-2 órán át főzöm. Miután natúr vegamix ételízesítőt kevertem bele, még öt percig forralom. Tálaláskor fejenként egy maréknyi apróra vágott turbolyával, vagy medvehagymával, esetleg metélőhagymával keverve fogyasztom.

Árpaleves zöldségekkel

Két liter hideg vízben megfőzök egy sárgarépát, egy petrezselyem, valamint egy paszternákgyökeret, ugyanennyi vörös-, és póréhagymát, tetszés szerinti mennyiségű fok-hagymát és a kávéskanálnyi lestyángyökeret. Amikor mindez felforrt, hozzáadok fél kilo-gramm előáztatott szemes árpát (csupasz, nem hántolt) és tovább főzöm még fél órán át. Púpozott teáskanálnyi sóval ízesítem. Végül 5-10 percnyi forralás után apróra vágott petrezselyem zöldjével tálalom. Az évszaktól függően bármilyen friss levéllel ízesíthetjük, legyen az metélőhagyma, turbolya, medvehagyma, vagy lestyánlevél.

Reggeli árpakáva

Félnapi áztatás után megfőzöm az árpát, egy főre 10 dkg csupasz árpát számítva. Három-szoros vízmennyiségben teszem fel főni, és csipetnyi szerecsendió virággal és pár szem szegfűborssal ízesítem. Amikor félig megfőtt hozzákeverek 5 dkg előáztatott mazsolát. A reggeli árpakása fogyasztása előtt fél órával fogyasszunk almalét, vagy egész almát.

Déli kása árpából

Hasonló módon készül, mint a reggeli. Mazsola helyett azonban kockára vágott, vagy gyalult zöldségkeveréket párolunk, és feltétként díszítjük vele a kását. A párolás végeztével enyhén sózhatjuk, de minél kevésbé. A zöldség-összeállítás tetszés szerinti lehet: sárgarépa, paszternák, petrezselyem, zeller lestyán, vöröshagyma, brokkoli, karfiol. A zöldségeket használhatjuk vegyesen, de egyet-egyet is tálalhatunk. Friss levélzöldekkel fogyasszuk.

Árpás ropogós napkenyér

Egy csésze teljes kiőrlésű csupasz árpát, ugyanennyi teljes kiőrlésű tönkölybúza lisztet, félcsészényi darált mogyoróval összekeverünk és annyi vizet adunk hozzá, hogy nem túl kemény, és nem is túl lágy tésztát gyúrhassunk belőle. Sodrófával kinyújtjuk, majd kockákra vágjuk, esetleg kézzel lebbencsszerűen megtépdessük. A tetejét meghintjük őrölt mogyoróval. Az egészet napra kihelyezett gránit, vagy márványlapra rakjuk, ahol a hőmérséklettől függően 30-60 perc alatt megsül. Sütőben 180 °C-on is megsüthetjük. Finom, ízletes különlegesség, de jó fogak kellenek hozzá.

Árpácska gyümölcslevél

Egy liter vízben elkeverünk egy csészényi rostos gyümölcslevet (alma, körte, őszi-, vagy kajszibarack, szilva, stb.), 4-6 evőkanál vegyes virágmézet, és másfél csészényi csupasz árpából őrölt lisztet. Felforraljuk, 20-25 percig kis lángon főzzük, majd hagyjuk kihűlni. Ha mindent felforralt vízbe teszünk, akkor lerövidül a főzési idő és a vitaminok is kevésbé károsodnak. Darált diót, mákot, esetleg kendermagot szórhatunk rá és árpatejjel önthetjük le. Meghinthetjük egy kevés őrölt fahéjjal, az erjedés megakadályozására.

Árpafasírt zöldséggel

Sárgarépát, petrezselyem gyökeret, hagymát és gombát puhára párolunk. Szitán áttörjük, vagy húsdarálón ledaráljuk. Összegyúrjuk ugyanennyi mennyiségű árpapehellyel. Ízesíthetjük egy-két gerezd fokhagymával, bazsalikom, csombor, kakukkfű őrleménnyel. Ezután egy-két evőkanálnyi tönköly fehérlisztet, vagy keményítőt keverünk bele. Félórányi pihentetés után forró olajban kisütjük a megformázott pogácsákat, vagy golyókat. Kiolajozott tepsiben egyben is süthető, majd szeletelve fogyasztható. Kitűnő feltét főzelékekhez, vagy köretekhez.

Árpasajt

Egy csészényi sűrűre főzött árpadarát összekeverünk egy közepes fej apróra vágott vöröshagymával, egy gerezd fokhagymával, negyed csészényi nyers, hántolt napra-forgómaggal, két evőkanálnyi pritaminpaprikával, melyet előzőleg megdaráltunk. A keverékhez egy teáskanálnyi sót adunk. Fél liter vízben három evőkanálnyi agar-agart feloldunk, majd turmixolva belekeverjük a többi hozzávalót. Műanyag dobozba töltve, lefedve hűtőbe tesszük. Keményedés után szeletelhető, fogyasztható.

Nyári krumplikása

Egy liter vizet felforralunk egy púpozott evőkanálnyi natur vegamix szárított zöldség keverékkel, amit előtte átszitáltunk és csak a finom részeket használjuk. Teáskanálnyi sóval ízesítjük. Beleszórunk 50 g finom árpalisztet, és öt percig forraljuk. A tűzről levéve belekeverünk 250 g burgonyapelyhet, és két evőkanálnyi olíva, vagy kukoricacsíra olajat. Tálaláskor megszórhatjuk apróra vágott metélőhagymával, és tetszés szerint zöldség-csírákkal.

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.