Magyarországon a Dunántúlon árnyékos, humuszban gazdag lomblevelű erdőkben –bükkös- tölgyesekben, gyertyános- szilesekben, szurdokvölgyekben, patakok mentén, kivágott erdők maradványaként, ártereken aljnövényzetként él. Az Alföldön nem él, e tájakon sokan nem is ismerik.
Levelei hasonlítanak a gyöngyvirágéra. Utóbbinak a levelei azonban világosabbak, sprődebbek, a levélnyél kemény és szögletes, gyökere tarackoló. A virágai fehér harangocskák, a száron szórtan helyezkednek el. Nincs fokhagyma illata és íze, tehát nem összetéveszthető a két növény. Egyesek az őszi kikericcsel is összetéveszthetőnek tartják. A kikerics –nevéből adódóan- ősszel virágzik. Mezőn él, tehát élőhelyében és vegetációs idejében is eltér a medvehagymától.
E hagymaféle kiskerti körülmények között, humuszban gazdag talajban, nedves körülmények között lombhullató fák árnyékában szépen fejlődik. Miután eltűnik érdemes talajtakarást alkalmazni, hogy a földjét nedvesen tartsuk. Folyamatos levélképződésre kényszeríthetjük, ha kicsípjük a virágszárat. Ekkor természetesen a hagymaszaporulat elmarad, és magot sem hoz. Ha száraz a talaj, feltétlenül öntözzük, mert különben vékonyka, száraz leveleket hoz. Erkélyládában és cserépben is nevelhető, de állandó gondoskodást igényel. Védeni kell a tűző naptól, a kiszáradástól, télen pedig talajtakarással kell óvni a fagytól.
Védett növény, az eszmei értéke 5000 Forint. Ha termesztésbe vontuk, és elszaporítottuk akkor a levele mellett a hagymája is ehető. Drogériákban, gyógynövény-boltokban szárított levelei kaphatóak.
A gyógynövények között kiemelkedő a hatása és sokoldalúan felhasználható. Frissen salátaként, kenyérre, kásákra, tésztafélékre rakva fogyaszthatjuk. Forrázva teaként, levesként, mártásként, főzelékként, feltétként vagdalt jelleggel használhatjuk, süteményekbe tehetjük. Eltartható mélyhűtőben mosás, szárítás és aprítás után. Az előbbihez hasonlóan tinktúra is készíthető belőle. Az aprított hagymát 96°C-os tiszta alkoholban (8-10 napos érlelés után szűrve) tarthatjuk el. A szűrletet felhasználhatjuk ételbe, salátába, vagy kenyérre kenve.
A tinktúrához használhatunk még házi pálinkát is, például bodzát, borókát, tönkölyt, stb. A tinktúra egész évben felhasználható. Idős korban javítja a memóriát, jó „agyfényesítő”. Háromszor 12-15 cseppnyit ajánlott fogyasztani desztillált vízben oldva. Migrénes fejfájás esetén 20 cseppet használjunk.
A medvehagyma hatása közel áll a fokhagymáéhoz (Allium sativum), de annál tizenkétszer erősebb! Klorolltartalmánál fogva szaghatása enyhébb. Hólyag-, vese-, és vértisztító, segíti a vizeletürítést, csökkenti a magasvérnyomást, érelmeszesedést, rugalmassá teszi az erek falát, csökkenti a visszérgyulladást, koleszterincsökkentő, stresszoldó. Antibakteriális hatása elsősorban a szájüregben érvényesül. Erjedéses bélfertőzésben is jótékony béltisztító (hasmars, híg széklet, puffadás).
Hatóanyagai főként kéntartalmú vegyületek módosulatai: alliin, alliináz, allicin, poliszuldok, ajoen, metil-alinil-triszuld, adenozin, avonoidok, cisztein, foszfolipidek, béta-szitoszterin, szteroidok, vitaminok (A, B1, B2, C, niacin), ásványi anyagok (Mg, Fe, Zn, Co, Ca,…)
Receptek
CSALÁDI PLANTA TEA: 1 dkg eperfa levelet, 1 dkg málna
levelet, 1 dkg erdei szeder levelét, 1 dkg útifüvet, és 1 dkg medvehagymát
(mindent szárított állapotban) összemorzsolunk, és összekeverünk. Zárt üvegben
tároljuk. A keverékből
KENDERMAGOS- MEDVEHAGYMÁS KRÉMLEVES: személyenként
Ha reggelire méregtelenítő levesként fogyasztjuk, akkor ne tegyünk hozzá sót. Ebédre és vacsorára már sózhatjuk. Ha a főzéshez desztillált vizet használunk, akkor hamarabb készen lesz, az ízek pedig élénkebbek lesznek. A medvehagyma mellé szárított csalánlevelet is tehetünk.
KENDERMAGOS- MEDVEHAGYMÁS TÖNKÖLYPOGÁCSA: ugyanúgy
készül, mint a tepertős pogácsa, csak tepertő helyett megtisztított, megmosott,
megszárított, és megőrölt kendermag kerül bele.
MEDVEHAGYMÁS NATÚR SALÁTA (előételként is fogyasztható): a friss medvehagyma leveleket megmossuk. A vizet leitatjuk, a szárat, majd a leveleket cérnavékonyságúra metéljük. Fél maréknyi turbolyát, tyúkhúrt, citromfüvet megmosunk, és szintén feldaraboljuk, vagy kézzel megtépdessük. Jégsalátát, ruccolát, vagy egyéb leveles salátát is megmossuk és feldaraboljuk, majd összekeverjük 1-2 evőkanálnyi oliva olajjal. Mindig frissen fogyasszuk.
MEDVEHAGYMÁS BURGONYAPÜRÉ: személyenként
MEDVEHAGYMÁS CSALÁNFASÍRT: fejenként 10 dkg csalánlevelet
megmosunk több vízben. A leveleket egymásra helyezve cérnavékonyságúra
metéljük. Leforrázzuk
A csalánlevelet összekeverjük 10 dkg bármilyen gabonapehellyel, vagy pehely keverékkel. Teszünk hozzá 1-1 evőkanálnyi napraforgó magot, és len-, vagy kendermagot egészben. Ízesítjük egy fej apróra vágott vöröshagymával és 10 levél medvehagymával, amit apróra, cérnavékonyságúra vágunk. Összegyúrjuk 1 púpozott evőkanálnyi durum vagy tönkölybúza liszttel. Felöntjük annyi csalánlével, hogy gyúrható legyen. 1 órai pihentetés után gombócokat formálunk belőle és olajban kisütjük.
MEDVEHAGYMÁS SPENÓT: a spenótot apróra vágjuk, és
VEGIPECSENYE: fejenként 2-2 szelet teljes kiőrlésű rozskenyérszeletet meglocsolunk 1 evőkanál tökmagolajjal. Meghintjük piros fűszerpaprikával és sörélesztő pehellyel.1 gerezd fokhagymát felszeletelünk és a kenyérre tesszük. A kenyeret megmosott, leitatott medvehagyma levelekkel takarjuk le. Tetszés szerint ehetünk hozzá uborkát, retket, más levélsalátát. A kenyérszeleteket meg is piríthatjuk, mielőtt az olajjal megkenjük.
MEDVEHAGYMÁS PALACSINTA: a palacsintatésztát a szokott
módon készítjük el, de cukor nélkül.
MEDVEHAGYMÁS KENDERPÁSTÉTOM: 50 dkg őrölt kendermag, vagy ugyanennyi sajtolmány és 50 dkg bio-margarin keverékébe tetszés szerint adunk apróra vágott vagy darált vöröshagymát, fokhagymát, élő gyömbért, 1-1 teáskanálnyi bazsalikom-csombor-kakukkfű-majoranna-medvehagyma szárítmány porított keverékét. A zöld fűszerek nyáron frissen kerülhetnek bele. A fűszerek kreatív módon változtathatók tetszés szerint. Keleties ízesítést is kaphat a pástétom.