Éltető étkek

2011-09-28 12:24:33 | Módosítva: 2011-09-28 12:26:13

Minden éltet, ami él. Ha nem öljük meg sütéssel, főzéssel, mélyhűtéssel, ha nem tesszük tönkre beltartalmi értékeit műtrágyázással, gyomirtóval, gomba- és rovarölő szerrel. Ha a feldolgozás során nem „fűszerezzük” tartósítószerekkel, élelmiszer-vegyipari adalékokkal, akkor minden gabona, gyümölcs és zöldség éltető étel lehet számunkra.


Aki egészségesen akar élni, az megbarátkozik a természetes keserű ízekkel, igyekszik azokat is mindennap bevinni étrendjébe. A jó emésztés érdekében a négy alap íz mindegyikét magához veszi: a keserűt, az édeset, a savanyút, és a sósat. Lehetőleg aszalt gyümölcsöt használ édesítésre, vagy legfeljebb mézet, s kerüli a répa- és nádcukrot, valamint a mesterséges édesítőszereket. A savanyú ízeket gyümölcsökben fedezi fel, a sósat pedig zöldségfélékben. Kihagyja a mesterséges savanyítókat az életéből.

Nyáron mindenképpen éljünk az élet adta lehetőséggel, és csak élőt együnk, fogyasszuk az idénynek megfelelő terményeket. Télen a tűz melege átjárhatja ételeinket, de ilyenkor is törekedjünk arra, hogy friss és élő is kerüljön az asztalunkra: például nyersen reszelt gyökérzöldségek csírákkal. Különleges csemege a héjában sült apró krumpli, a tök, a paszternák.

Gabonák hosszú sorát fogyaszthatjuk reggelire pehelyként müzlinek, ebédre szemes-kásának, levesnek, vacsorára kenyérként pirítósnak.

Az amaránt nyomelemekkel és fehérjékkel lát el, az árpa hűt, méregtelenít, tisztít, a sikérben gazdag búza serkenti a növekedést. A hajdina az izomerőt növeli, a köles erősíti a hajat, körmöt, fogzománcot. A rizs egyike a legkönnyebben emészthető táplálékainknak, a rozs erősíti a szervezetet, a zab melegít, energiát ad, és erősíti a csontokat.

Az amerikai eredetű amaránt és a quinoa kiemelkednek nyomelem-tartalmukkal, és a kölessel, valamint a rizzsel együtt gluténmentesek, vagyis a lisztérzékenyek is fogyaszthatják e gabonafélékat. A cirok az afrikaiak eledele, ami a cukorbetegségben szenvedőknek különösen ajánlható alacsonyabb szénhidrát-tartalma miatt.

Ha egészségesek akarunk maradni, vagy szeretnénk megszabadulni betegségeinktől, akkor táplálkozzunk a földrajzi helyzetünknek, az évszaknak, a napszaknak, az életkorunknak, a vércsoportunknak megfelelően, valamint tartsuk magunkat a betegségünknek megfelelő diétához. Éljünk a böjt tisztító erejével, a desztillált víz kitűnő oldó hatásával, a kellő folyadékmennyiséget pedig lehetőleg tiszta forrás-, illetőleg ásványvízzel biztosítsuk. Ez felnőttek esetében napi nyolcszor 3 dl, gyermekeknél pedig nyolcszor 2 dl.

Életmódunkban tartsuk szem előtt az egészség nyolc törvényét: tiszta levegő, tiszta víz, tiszta (bio) táplálék, napfény, mozgás, pihenés, mértékletesség, hit, bizalom, szeretet.

Ajánlott menüsor

Reggeli: desztillált víz, friss gyümölcs, müzli

Délelőtt: négyszer 3 dl tiszta víz

Ebéd: előételnek friss natúr saláták, vagy fűszernövények csírái. Főételnek zöldségkrém-levesek, vagy gabona alapú zöldséglevesek, utána szemes gabonakásák párolt és nyers zöldségekkel

Délután: négyszer 3 dl tiszta víz

Vacsora: az ebédéhez hasonló előételt követően fogyasszunk fehérjében gazdag hüvelyeseket főzelékként, vagy pástétomként, esetleg olajos magvakat szemezgetve, vagy pástétomként kenyérre kenve.

Minden gyümölcs és a zöldségek többsége fogyasztható nyersen. A gabonákat főzve vagy sütve tehetjük emészthetővé, vagy csíráztatva zöldségként fogyaszthatjuk nyersen. A hüvelyeseket kizárólag főzve, vagy sütve tálaljuk. Minden olajos mag ehető nyersen. Ami nyers az élő, vitaminokban és enzimekben gazdag, beépül a sejtjeinkbe és életet ad.

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.