Villára tűzött virágok

2011-09-28 12:06:01 | Módosítva: 2011-09-28 12:18:33

A virágfűszerekről általában kevés szó esik, pedig ezek ízesítő hatásuk mellett, még a tálalás díszítésére is alkalmasak. Sok növény virága alkalmas étkezési célra, néhány könnyen beszerezhetőt szeretnénk ezúttal bemutatni Olvasóinknak.


Az ehető virágok dísznövényként is nevelhetők. Próbáljuk a legoptimálisabb körülmé­nyeket megteremteni számukra, de kerüljük a műtrágyázást, és a növényvédő szerek használatát. Sokukat konténerben, cserépben is tarthatjuk. Ha többféle növényt nevelünk együtt, akkor kevesebb növényvédelmi problémánk lesz e fajokkal.


Néhány tipp:

– Az elhalt körömvirág-fejeket szórjuk el a növényeink körül.

– Ültessük össze a szamócát és a sarkantyúvirágot.

– A hagyma közelsége minden más növénynek jót tesz.

– A virágok ízét begyűjtés előtt teszteljük.

– Hűvös napszakban szüreteljünk, amikor a harmat már felszáradt.

– Csak kinyílt virágokat szedjünk.

– Nem megfelelőek sem az elnyílt, sem a bimbós virágok.

– A portokot és porzószárat ajánlatos eltávolítani.

– Felhasználásig hűvös helyen tároljuk a virágokat.

– A hosszú szárúakat vízbe is tehetjük.

– A rövid szárú virágokat rövidebb ideig lehet tárolni.

– Benedvesített szűrőpapírba csavarva tárolhatjuk a virágokat nejlon zacskóban, a hűtőben is.

Amit mindenkinek tudni kell!

Nem minden virág ehető. Vagyis, fogyasztása, díszítésre való felhasználás előtt győződjünk meg arról, hogy valóban étkezési célra alkalmas-e a növény. Nem fogyaszthatók a ke­mikáliákkal kezelt növények virágai! Végül, de nem utolsósorban kizárólag kis mennyiségben használjuk őket, különben emésztési problémák jelentkezhetnek. Ne fogyasszunk kertészetben, virágboltban vásárolt virágokat. Pollenallergiások egyáltalán ne fogyasszanak virágokat!

Ehető virágok (néhány a sok közül)

HAGYMA (Allium sp.):

– a hagyma nemzetségbe tartozó növények virágai mind ehetőek.

– a metélőhagyma (Allium schoenoprasum) virágainak íze a legkevésbé markáns.

– a rózsaszín, vagy fehér virágú fokhagyma (Allium sativum) virágának zamata enyhébb a vöröshagymáénál (Allium cepa).

– angyalgyökér (Angelica archangelica)

– a nyár közepén-végén virágzó, kétnyári orvosi angyalgyökér (Angelica archangelica) virágainak színe a levendulakéktől a rózsa-vörösig változik. A növény minden része, így virága is fogyasztható. Íze a zelleréhez, az édesgyökérhez hasonló.

ALMAFA (Malus sp.)

– az almafa virágai gyümölcsös édességek remek kiegészítői. Esetenként cianid előanyagokat tartalmazhatnak, ezért csak kis mennyiségben fogyaszthatók.

BÁRSONYVIRÁG (Tagetes sp.) 

– a bársonyvirág virága nem csupán kertünket díszíti. Virágszirmait gyógyteák, saláták, köretek ízesítésére használhatjuk. Színező hatásával a sáfrányt helyettesítheti. Létezik citrom zamatú változata is. Összevágott szirmait ajánlják rizshez, liszthez keverve, levesekbe. A bársonyvirág fűszeres ízű szirmaival fűszervaj, főtt tészta ízesíthető.

IBOLYA (Viola odorata)

– az ibolya virágát édességek díszítésére, cukrok, teák, ecetek illatosítására is felhasználhatjuk. Sok női parfüm virágillatának eleme az ibolyaillat. Levelét saláták készítésénél alkalmazhatjuk. Sőt, a leveleket főve is fogyaszthatjuk levesek, szaftos ételek ízesítőjeként.

RÓZSÁK (Rosa sp.) 

– a rózsák mérete, illata, íze igen nagy változatosságot mutat. A régi nemesítésűek virágai ízesebbek (Rosa rugosa). A virágok íze parfümös, a zöld almáéra és szamócáéra em­lékeztet. A virágok szirmait úgy szedjük, hogy az alsó fehéres részt eltávolítjuk közben. Édességeket, desszerteket, salátákat ízesíthetünk velük.

SARKANTYÚVIRÁG (Tropaeolum majus) 

– a sarkantyúvirág a kertek gyakori virága. Gondozást alig igényel, magról szaporodik, és minden évben előbukkan. Hamar elszaporodik. A hagyományosan sárga-, narancsszínű, krepp papírhoz hasonló virágok mellet egyre több színvariáció for­dul elő. A virágok íze az édes borséra emlékeztet. Sajtokkal, salátákkal fogyasszuk.


TULIPÁN: uborkáéhoz hasonlító ízű, ropogós; csak a szirmok ehetők, a pollen allergiát okozhat.

KÖRÖMVIRÁG: erős „zöld” ízű, csak a szirmok ehetők, a pollen allergiát okozhat.

SÁSLILIOM: friss salátalevélhez hasonló ízű, enyhe gesztenyés beütéssel.

BEGÓNIA: kissé csípős, citromos ízű.

SZEGFŰ: szegfűszeghez hasonló ízű.

KRIZANTÉM: pikánsan kesernyés ízű.

KANKALIN: édes ízű.

TÖK: édes ízű


Rózsaital

Hozzávalók: 3 kinyílt friss virág, 1 liter víz, 1 evőkanál citromlé, 3 evőkanál cukor. A forrásban lévő vízhez adjuk hozzá a gondosan előkészített rózsaszirmokat, a citromlét. Majd húzzuk le a tűzről, és 6-10 óra hosszat hagyjuk állni. Öntsük át kancsóba, vegyük ki a szirmokat, és adjuk hozzá a cukrot. Hűtsük le a hűtőben, és fogyasszuk el.

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.