A nemesítők évről-évre új fajtákat állítanak elő. Az igazán különleges mintázatú, színű, divatos, és különösen látványos növények a heterózis nemesítés eredményeként alakulnak ki. Ez a két szülővonal keresztezését követően létrejövő nemzedék kiemelkedő díszítő értékkel bír. Ám ha magjaikat újra elvetjük, akkor már a szülőfajtákra visszaütő, nem egységes állományt kapunk. Ennek lényege a növénynemesítők hasznának a védelme, hisz a heterózis-fajták magjait minden évben újra meg kell vásárolni, lévén az anya- és apavonal fajtaösszetétele titkos. Ám ezekből a magvakból kikelő növények biztosan egyöntetűek lesznek.
Saját gyűjtésű, kertünkből származó magvak nagy valószínűséggel kevésbé fajta azonosak, de kiegyenlítettlenségük előnyös lehet, ha például akadnak közöttük betegségekkel szemben ellenállóbb tövek. A betegségre érzékeny, ám fajtaazonos tövek ezzel szemben mind kipusztulhatnak.
A boltban megvásárolható vetőmagvak dupla csomagolására
(két csomag egymásban) jellemző, hogy bontatlanul jól tárolható, esetenként
tovább is, mint a feltüntetett szavatossági idő. Mindez természetesen
A petrezselymet például március vége után nem érdemes vetni. Magjainak egyik jellemzője, hogy nehezen veszik fel a nedvességet. A talajt ősszel elő kell készíteni, hogy vetéskor már csak gereblyézni kelljen. Szintén korán vethető az aranyvirág, a fátyolvirág vagy a seprűfű.
A helybevetés kiváltható palántaneveléssel. A palánták azonban beöregedhetnek, megnyúlhatnak, ami nem kívánatos. Azt is tudnunk kell, hogy a növények helybevetéssel edzettebbek lesznek. Míg a luxushoz szokott palánta kint könnyen megbetegszik. Legjobb, ha vetünk, és palántát is nevelünk. Ha kelési probléma adódik, akkor a hiányt palántákkal pótolhatjuk ki.
Vetés előtt érdemes vetési tervet készíteni. Lehetőleg
egymást követő évben különböző növények kerüljenek ugyanabba a talajba. Még
jobb, ha ugarolunk is, hogy a talaj regenerálódhasson. A parlagon hagyott
területet takarhatjuk szalmával, kaszálékkal, esetleg talajjal. De mindenképpen
tisztán, letakarítva hagyjuk a talajt, hogy a kártevők, kórokozók terjedését
megakadályozzuk. A magvetés beöntözése árkosan történjen. A sorok között egy
kis barázdát kapáljunk, és ebbe vezessük a vizet, ami szétdiffundál a talajba.
A vetést követően a sorban az árkot borítsuk először nedves, majd száraz
földdel, esetleg homokkal. Mindezt történjék kb.
A vetésnél igen helykihasználó az ikersorolás. Ilyenkor két, egymástól pl. 20-20 cm-re lévő sort egy 25-35-40 cm-es közlekedő sáv követ. A két, szűk sort a növények benövik, párás mikroklímát biztosítva, és gyomosodást gátolva. Hogy a sort, amit ki kell jelölni, el ne veszítsük, vessünk el saláta magvakat is, mert ezek gyorsan kikelnek, így megmutatják, hogy hol található a sorunk.
Hüvelyeseknél gyakran előduzzasztjuk a magvakat. Ennek egyik módja, hogy tálcábanvízbe állítjuk. A vetés időpontját azonban ilyenkor nem halogathatjuk, mert a magvak befulladhatnak.
Ha a magvakat kivettük, akkor azonnal vetni kell, különben a magvak kiszáradnak. Másik mód, ha nyirkos homokra hordjuk fel a magvakat, majd ezt ismét nyirkos homokkal borítjuk. Amikor a gyököcskék már kidudorodnak a magon, akkor vessünk.