Ha több zöldségmagunk van otthon, mint amennyit tavasszal el tudnánk vetni a kertbe kicsíráztathatjuk azokat. Amellett, hogy kiváló vitaminforrás a frissen fogyasztható csíra, előállítása is egyszerű. Egy tálcára szórva a magvakat, naponta két három alkalommal vízzel öblítsük át, az eredmény pedig 3-6 nap múlva már megkóstolható. Csíráztatásra természetesen csak vegyszermentes magok megfelelőek, a fajokat illetően pedig nyersen vagy párolva ízletes a búza, árpa, zab, rizs, rozs, köles, kukorica, len, szezám, tök, napraforgó, lucerna, fehér mustár, retek, és a zsázsa. Alkalmas még csírazöldségnek a lencse, bab, borsó, szója is, de ezeket csak rövid főzés után fogyasszuk. Tálalhatjuk a csírákat főzelékként, saláták kiegészítői lehetnek, de körözöttbe keverve vagy vajaskenyérre szórva is finomak.
Téli időszakban sok diót, mogyorót fogyasztunk. Pucolás után a héjakat zacskóba téve kalapáccsal apró darabokra törhetjük, és a virágcserepek földjét beszórhatjuk vele. Ahogy a kertek talaján manapság divatos aprított fenyőkéreg, ez is 2-3 év alatt bomlik le, addig pedig jól mutat.
A déligyümölcsök közül a citrusok héját többféleképpen használhatjuk. Ha a citrom, narancs, grapefruit vagy lime héját lereszeljük (csak a színes részt), rövid szárítás után kristálycukorral keverve süteményeket díszíthetünk vele. A citrom és narancshéjat - felaprítva kis csíkokra - kevés vízben pár perc alatt puhára főzhetjük. Lecsurgatás után cukorral elkeverve néhány nap múlva kész a kellemes ízű édes citrushéj, ami magában vagy tejszínhabbal fogyasztva kitűnő, bár nem kalóriaszegény desszert. A megmaradó nedves cukor pedig átveszi a héj illóolajait ezért kiváló teaízesítő. A frissen lefejtett héjak szegfűszeggel teleszúrkálva, vagy anélkül a radiátor környékére téve frissítik a szoba levegőjét. A kimaradt friss citromlé, kamillaforrázattal elkeverve a szűke hajnak gyönyörű fényt ad, ha hajmosás után ezzel bekenjük. Ezt gyakran nem célszerű használni és mindig alaposan le kell öblíteni, mert a citrom savassága - főleg ha kevéssé hígítottuk csupán- a fejbort irritálhatja.
Megeshet, hogy az ősszel vásárolt alma romlásnak indult a
picénkben - hiába mondták jól tárolhatónak - almaecet még készülhet belőle. A
romlott részek eltávolítása után daráljuk le és tegyük egy nagy üvegbe. Öntsünk
rá annyi forró szirupot (
Sok időt vesz el a krumpli pucolás egy háziasszony életéből és nem is tartozik a kedvenc elfoglaltságok közé. A burgonyából készült étel sokkal egészségesebb, ha héjastól készítjük el, csak alaposan mossuk meg és dörzsöljük át kefével (ezt a módszert sokan csak nyáron az újburgonyánál alkalmazzák, pedig a tárolásinál éppúgy lehet). Eleinte biztosan furcsa lesz, de idő és alapanyag-kímélő megoldás, továbbá az ételben is karakteresebb lesz az íze, ezáltal jobban érvényesül.
A többször használt szennyezett étolajat egy zeolit tartalmú derolin nevű anyaggal deríthetjük, tehetjük újra használhatóvá. Ezzel a darabos részek kiszűrésén túl az idegen ízeket, szagokat és káros égéstermékeket is közömbösítjük.
A felsorolás még folytatható, de ennyiből is kitűnik, hogy nem minden hulladék, vagy feleslegesnek tűnő dolog szemét, csak kis türelem és ötlet kérdése az újrafelhasználás.