Tisztító gyógykúrák

2011-10-21 10:32:59 | Módosítva: 2011-10-21 10:37:34

Napjainkban számos forrásból jutnak szervezetünkbe oda nem illő anyagok. Ennek oka a környezetszennyezés, az élelmiszeripari táplálékok, mozgásszegény, stresszes életmód… Ezek testi-lelki szinten egyaránt mérgeznek bennünket. Éppen ezért nőtt meg a különféle méregtelenítési eljárások, gyógykúrák szerepe. Általában az természetes számunkra, hogy amikor autónk, vagy valamelyik háztartási gépünk meghibásodik, szervizbe visszük. Az viszont sok esetben nem tudatosul, hogy az emberi szervezetnek ugyanígy szüksége van időnkénti karbantartásra. Ezt a célt szolgálják a különféle méregtelenítő eljárások. Mindegyikünknek szüksége van arra, hogy bizonyos időközönként megtisztítsa szervezetét, lelkileg és szellemileg is feltöltődjön. Az alábbiakban néhány gyógyító, egészségünket támogató módszert ismertetünk.


Az emberi szervezet a kiválasztószerveken keresztül igyekszik megszabadulni a méreganyagoktól. A fő kiválasztószerveink a máj, a vese erősítése, munkájuk segítése a tisztítókúrák lényege. Másodlagos kiválasztószervek pedig a bőr, haj, szájüreg. Sokat tehetünk egészségünk érdekében táplálkozásunk megreformálásával. Igyekezzünk minél több friss, természetes eredetű, minél kevésbé feldolgozott táplálékot fogyasztani: csökkentsük a só és az iparilag finomított tápanyagok (pl. fehér liszt, fehér cukor, kémiai adalékanyagok, tartósítószerek) fogyasztását. Szükség esetén fogyaszthatunk természetes eredetű táplálékkiegészítőket. Fogyasszunk tisztító, méregtelenítő hatású gyógyteákat (pl. vértisztító teakeverék: aranyvesszőfű, csalánlevél, gyermekláncfű levele és gyökere, nyírfalevél, zsurlófű.) Legnagyobb kiválasztószervünk, a máj működését a keserű ízű teák segítik. Ilyenek például: az ezerjófű, fehér és fekete üröm, gyermekláncfű levele, szára (frissen) és gyökere, máriatövis magja, zsályalevél…

A bőr kiválasztó munkáját segítő módszerek az izzasztás, frottírozás. Utóbbi a bőr lemosása durvább anyagból készült vizes ruhával. A bőr enyhe masszírozása, ütögetése, paskolása, csipkedése is kedvező hatású: serkenti a helyi vérkeringést, és ezáltal a méreganyagok kiválasztását. Jó hatású lehet, ha a nyelven képződő lepedéket reggelente letisztítjuk. A tüdő munkáját segíthetjük a hurutoldó hatású teákkal, ételekkel. Ilyenek a hagymafélék, retek, mustár, torma, zsázsa; teák közül: bazsalikom, bodzavirág, hársfavirág, kakukkfű, szurokfű, eukaliptuszolaj. Mozogjunk lehetőségünk szerint minél többet, tartózkodjunk friss levegőn. Vigyázzunk, hogy azért túl ne erőltessük magunkat! A fokozatos, kitartó munka hozza meg gyümölcsét ezen a területen is…

Néhány speciális kúra ismertetése

Eukaliptusz kúra: reggel és este egy mokkáskanál mézbe vagy juharszirupba eukaliptuszolajat teszünk. Az első napon 3 cseppet, második napon 4 cseppet, és naponta növeljük 1 cseppel az adagot az 5. napig (7 csepp). Onnantól csökkentsük cseppenként (6. napon 6 csepp...) 3 cseppig. Párhuzamosan fontos külsőleg is használni az olajat: inhalálás eukaliptusz olajos vízzel, vagy bedörzsölés mandulaolajjal, melybe 1-2 csepp eukaliptusz olajat kevertünk, vagy a fürdővízbe csepegtetni az eukaliptuszolajat. Ajánlott asztma, hurutos megbetegedések, megfázás, cukorbetegség, láz, reuma (bedörzsölni vele a fájó testrészt), vese- és hólyagfertőzés, TBC, férgesedés esetén.

Szódabikarbóna kúra: a kúra során maximum 21 napig naponta háromszor veszünk be szódabikarbónát feloldva egy deciliter meleg vízben. Éhgyomorra egy csapott mokkáskanálnyit használjunk! Külsőleg: forró szódabikarbónás lábáztatás javasolt esténként. Ajánlott immungyengeség esetén, fekélyesedés, gyulladások fellépésekor. Vigyázat, a túl sok szódabikarbóna fogyasztása felboríthatja a szervezet sav-bázis egyensúlyát.

Fahéjolaj kúra: szükség van hozzá fahéjolajra, citromolajra, továbbá valamilyen hidegen sajtolt olajra (pl. mandula, avokádó). A kúra 10 napig tart, melynek során minden reggel és este hideg, illetve langyos vízzel frottírozunk (vizes frottírtörülközővel átdörzsöljük a testünket). Az esti frottírozás után bekenjük magunkat egy evőkanál hidegen sajtolt olajjal, amelybe 5 csepp fahéjolajat és 10 csepp citromolajat tettünk. Külső alkalmazása mellett belsőleg is használjuk. Éhgyomorra az első napon fogyasszunk el egy kiskanál mézet, amelybe egy csepp fahéjolajat kevertünk! Második napon 2 cseppet, harmadik napon 3 cseppet tegyünk bele! A negyedik naptól a tizedikig egy csepp fahéjolajat tegyünk egy deciliter meleg vízbe, és kortyolva igyuk meg! A kúra mellett növényi étrend ajánlott. Ajánlott különféle bőrbetegségek (akne, ekcéma), emésztési zavarok, fertőzések, görcsök, férgesedés, szívgyengeség esetén. A kúrát inkább hideg időszakban végezzük, mert fűtő hatású.

Burgonyalé kúra: 2-3 db burgonya levét centrifugáljuk vagy préseljük ki, és reggel éhgyomorra fogyasszuk 1-2 hétten keresztül lassan, kortyolgatva. Tisztítja a májat, gyógyítja a gyomorégést és a gyomorfekélyt. Hasonló hatása van a káposztalé kúrának is.

Grapefruitmag-csepp kúra: három, négy héten keresztül mindennap 2-3 x 10-20 cseppet elkortyolgatunk 2 deciliter folyadékban (víz, tea, gyümölcslé) feloldva. Antioxidáns, gátolja a szabadgyökök képződését, P vitamin tartalma révén érerősítő, valamint erős vírus-, baktérium- és gombaellenes hatású.


További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.