A különböző vegyszeres hajápoló szerek és kezelések - dauer, hajfestékek - , károsító hatása is jelentős. Felborítják a bőr mikroklímáját, hiszen az irritáció hatására a faggyúmirigyek vagy túl kevés vagy túl sok zsiradékot kezdenek el termelni, ami megváltoztatja a fejbőr pH értékét. A csökkenő savas kémhatás már nem lesz képes megakadályozni az élősködő mikroorganizmusok elszaporodását, ami fejbőr-betegségek kialakulásához vezethet. A korpásodásért például a Pityrosporum ovale nevű gombát teszik általában felelőssé, mely elszaporodva gyulladásos folyamatot indít el a fejbőrön.
A különböző gyulladással járó fertőzések pedig azért veszélyesek, mert károsíthatják, sőt el is pusztíthatják a hajhagymákat, így korai hajritkulást okozhatnak. Ebben a folyamatban a fejbőr és a hajszálak kiszáradása újabb rizikófaktort jelenthet. Napjainkban a különböző terápiás eljárások közül egyre inkább növekvő szerep jut a fitoterápiának, azaz a különböző betegségek gyógynövénykivonatok felhasználásával történő gyógyításának. A természetes gyógymódok iránti fokozódó igényt az generálja, hogy egyre többen ismerik fel, és tapasztalják a szintetikus anyagok használatának káros következményeit. Így a hajgyógyászatban is egyre inkább előtérbe kerülnek a természetes alapanyagokból álló hajápoló készítmények, hiszen a gyógynövények hatóanyagai rendkívül kedvező hatást gyakorolnak az emberi szervezetben lejátszódó élettani és kórfolyamatokra, ezáltal fejtve ki gyógyhatásukat.
A hajproblémákkal kapcsolatosan általánosságban elmondható, hogy az androgenetikus hajhulláson kívül a többinél is igen nagy hatékonysággal alkalmazhatók fitoterapikus hajkúrák. A speciálisan összeválogatott kivonatok koncentrált hatóanyagai - pl. szénhidrátok, szerves savak, flavonidok, tejnedvek, balzsamok, gyanták, illóolajok, vitaminok, antibiotikumok, ásványi anyagok -a szinergia által komplex hatást fejtenek ki. A hajkúra ez által:
– gyulladásgátló: megnyugtatja a fejbőrt,
– antioxidáns hatású: eltávolítja a méreganyagokat,
– sejtregeneráló: működésre készíteti még az inaktív hajhagymákat is,
– vérkeringést javító: elősegíti az új hajszálak növekedését,
– bőrtápláló: táplálja a fejbőrt és a hajhagymákat,
– enyhén savas kémhatású: helyreállítja a fejbőr egészséges pH értékét,
– antiszeptikus: megtisztítja a fejbőrt a kórokozóktól.
Töltsük fel gyógynövények hatóanyagaival hajhagymáinkat, fejbőrünket, ezáltal ellenállóbbá válnak a külső és belső károsító hatásokkal szemben. A hajhullás, korpásodás, száraz töredezett haj nemcsak igen hatékonyan kezelhető, hanem kialakulásuk meg is előzhető.