Kozmetikai házireceptek

2011-10-20 14:43:58 | Módosítva: 2011-10-20 14:54:00

A perzselő Nap a hajat károsíthatja, a kinti tevékenységek, kerti munkák miatt pedig a kézápolást is összeállításunk egyik központi témájának választottuk. A láb-és körömápolási receptek a nyári izzasztó melegben különösen aktuálisak…


Láb- és körömápolás

Az emberek többsége a lábápolásra feleannyi időt szán, mint a kézápolásra, pedig sok károsító hatásnak van kitéve ez a végtagunk is. Bizonyos diéták, vagy magas láz törékennyé teheti körmünket. Az erős szappanok, vegyszerek is károsítják a körmöt, ezért kellő figyelmet kell szánnunk mind a húszra. Dörzsölésnek, nyomásnak kitett helyeken gyakori a bőrkeményedés. Ilyenkor célszerű olíva olajjal felpuhítani azt, majd horzsoló kő alkalmazása után az újraképződés megelőzésére puhító kenőcsöt alkalmazni. Az izzadás és a mikoorganizmusok együtt lábszagot okozhatnak. A gyakori lábmosás, dezodorok, hintőpor, és rendszeres zoknicsere néha nem elegendő.

Izzadáscsökkentő tofu-tapasz

Nyomjuk ki a vizet a tofuból, majd 20 % finomliszttel és 5% friss, őrölt gyömbérgyökérrel pépesítsük, s tegyük a bőrre.

Izzadáscsökkentő

Izzadás csökkentő hatása van az izsóp virágos hajtásának (Hyssopus officinalis L.) és a zsálya levelének, illetve leveles szárának (Salvia officinalis L.), ezek főzetével mossuk át lábunkat.

Zsályatea


A száraz köhögést oldó hatása a legismertebb, ám emellett izzadást gátló. Készítése: 7 g zsályát leforrázunk, tíz percig állni hagyjuk, majd leszűrjük, egy evőkanálnyi zsályára egy bögrényi hideg vizet teszünk, felforraljuk, öt perc állás után pedig leszűrjük. Mindkettő tea maximum napi három alkalommal fogyasztható. Készíthetünk zsályateát a következő hozzávalókkal is: egy csészényi friss zsályalevél, 2 evőkanál cukor, 1 liter forró víz, és egy citromnak a leve.

Egyszerű izsóp-tea

Egy evőkanál izsópra 2 dl forró vizet teszünk, rövid ideig állni hagyjuk, szűrjük, és már fogyasztható is.

Izsópos fürdő

Hozzávalók: 1 evőkanál izsóp, 1 teáskanál zabpehely, 1 teáskanál szárított levendula, 1 teáskanál őrölt mandula. A hozzávalókat összekeverjük, beletesszük egy pamut zsákocskába, és ráengedjük a kádba a meleg vizet. Fürdés közben a zsákocskát a szivacs helyett használva, dörzsöljük végig vele testünket. A hozzávalókat kétszerezve, két alkalommal használható a zsákocska, de higiénikusabb azt minden alkalommal frissen készíteni.

Lábgombásodás ellen fokhayma

Egy gerezdet a megtámadott felületre nyomunk a fokhagymából és annak olaját jól bemasszírozzuk, naponta kétszer alkalmazva. A gombának 3-4 hét múlva el kell tűnnie.

Körömgombásodás ellen

Pemetefűlevél és méz keverékével kenjük be a beteg helyet, vagy alkalmazzunk naponta kétszer csalánteás lábfürdőt és fogyasszunk naponta 3x1 csésze teát.

Szemölcs ellen vérehulló fecskefű

A fecskefű nedve gátolja a sejtosztódást, leépíti a proteineket, így indokolt a szemölcs elleni használata. Kipróbáltam, hatásos, még ha nem is a régi leírások szerinti növekvő holdnál cseppentettem nedvét a problémás helyre.

Jó még szemölcs ellen a népi megfigyelések szerint:

– egy kis darab banánhéjat, belső részével a szemölcsre helyezünk és bekötjük,

– ugyanilyen hatású a kerti bab héjának belső oldala,

– vagy egy kis ecetbe mártott citromhéj,

A futószemölcsöt vírus okozza, tehát ez ragályos lehet. Talpon kialakulva fájdalmas és járászavart okoz. Jó terápia rá a szaliciles pakolás.

Körömgyulladás ellen

– Felmelegített hagymát szétnyomkodunk és azt borogatásként, naponta 4x1 órányit használjuk, vagy a fájó ujjra friss paradicsomot húzunk fél órára.

– Egy evőkanál hagymát 3 evőkanál borecettel péppé főzünk. Kihűlés után vastagon a fájó helyre kenjük.

– Jó hatású lehet az is, ha három evőkanál mályvalevelet és,-virágot egy bögrényi vízzel felforralunk Ezt tíz percnyi állás után leszűrjük és a szűrletet a lábfürdőhöz adjuk.

Kézápolás

A kézkrémeket alaposan masszírozzuk be bőrünkbe, ha kipirosodik az azt jelenti, hogy fokozódik a vérkeringése a bőrnek, ami előnyös hatású a krém felszívódására.

Krém száraz bőrre

15 g olívaolaj

30 g lanolin

30 g cinkkenőcs

Gőzfürdőn olvasszuk fel a cinkkenőcsöt és a lanolint, majd adjuk hozzá az olívaolajat és verjük krémmé.

Keverék, érdes, repedezett bőrre

A méz kézpuhító, bőrhidratáló és tisztító hatású házi szer.

Hozzávalók: 3-4 evőkanál méz, ugyanennyi evőkanál rózsavíz.

Gőzfürdőn olvasszuk fel a mézet és keverjük bele a rózsavizet, és már használhatjuk is.

Tisztító, puhító krém

– 8 evőkanál mézből

– 1 evőkanál citromsavból

– 6 csepp verbénaolajból

– 1 evőkanál alkoholból és

– 2 evőkanál glicerinből.

A mézet és a glicerint gőzfürdőn felmelegítjük, ha kihűlt lassan hozzáadagoljuk csepegtetve a többi hozzávalót, jól összekavarjuk és kész a krém. A citrom tisztítja a kézbőrt, szeplő ellen is használatos gyümölcs.

15 g méhviasz

– 4 evőkanál mandulaolaj

– 1 maréknyi verbénalevél

– csipetnyi bórax

– néhány csepp citromlé

– 4 evőkanál víz

A verbénát forrázzuk le, hagyjuk állni fél napig, majd leszűrjük és hozzáadjuk a többi belevalót. Habverővel krémmé verjük.

Uborkakrém

Uborkából készíthetünk bőrpuhító, nyugtató krémet a következő hozzávalókkal:

– 1 uborka

– 1 evőkanál glicerin

– 1 evőkanál varázsmogyoró-olaj

– 1 evőkanál rózsavíz

A meghámozott uborkát péppé zúzzuk, majd miután hozzáadtuk a többi alkotórészt, krémmé verjük.

Bőrpuhító rózsából

– 22,5 dkg sómentes zsír

– 1 teáskanál rózsaolaj

– 2 evőkanál rózsavíz

A zsírt öntsük le annyi forró vízzel, amennyi ellepi, hagyjuk ezt rajta, amíg kihűl, akkor leöntjük. Ezt 2-3 alkalommal megismételjük. A felolvasztott zsírt egy tálban a rózsavízzel jól összekeverjük, és cseppenként hozzáadjuk a rózsaolajat.

Kéztisztító krém kertészkedőknek

– 2 db burgonya

– 1 evőkanál glicerin

– 1 evőkanál édesmandula-olaj

– 1 evőkanál rózsavíz

A meghámozott, megfőzött burgonyát összetörjük, hozzáadjuk a többi alapanyagot és masszává gyúrjuk. Használat előtt melegítsük fel. Egy hétig tartható el.

Gyors kéztisztító krém

– 1 evőkanál cukor

– 2 evőkanál olaj

– 1 evőkanál só

Mindezeket összekeverjük, és máris masszírozhatjuk a kezünkbe. Néhány perces masszírozás után öblítsük le!

Néhány egyéb bőrápoló

A nyírfa (Betula pendula) teája tisztító hatású, pattanásos, sápadt bőrre javasolt. Egy púpozott evőkanál nyári levélből forrázatot készítünk, s ezt étkezések között fogyasztjuk.

A cickafark (Achillea millefolium) tisztítja a bőr pólusait, fertőtlenítő hatású és gyulladáscsökkentő. Egyszerű a recept: egy púpozott teáskanálnyi cickafarkból forrázatot készítünk.

A szőlő frissíti, világosítja a bőrt. Készíthetünk belőle arcpakolást a következő módon: fehér, magnélküli szőlőt szitán átpasszírozunk és felkenjük a megtisztított bőrre. 20-25 perc múlva leöblítjük, majd hideg vízzel arcot mosunk, hogy a pólusok összehúzódjanak.

Szeplőhalványításra jól felhasználható az író, bodzavirág és gyermekláncfű is.

Az ibolya (Viola odorata) bőrnyugtató és izzasztó. Felhasználhatjuk gyökerét, levelét, virágját. Egy evőkanál virágot egy csészényi vízzel forrázzunk le, öt percnyi állás után leszűrjük. Mézzel ízesítve melegen kortyolgatjuk.

Hajápolás

A túl magas hőmérsékletű hajszárítás eredménye lehet a fénytelen, száraz haj, töredezett végekkel. A samponok egy részének ugyanez a hatása. Tudniillik, hogy a dauerolt, őszülő, festett haj gyorsabban szívja magába a vizet és a fényt, ezért fokozottabb védelemre szorul. A gyógynövény-samponok nem szárítják ki a hajat. Célszerű hajmosás után hajkondicionálót használnunk, de jó hatású a tojás is, ami még az őszülést is lassíthatja. A szappanfű (Saponaria officinalis) őszülő, szőke és száraz hajra kiváló.

Szappanfüves sampon

0,5 l forró víz

– 2 evőkanál szárított szappanfű-levél

– 2 evőkanál szárított kamillalevél

A leveleket forrázzuk le, lefedve fél óráig állni hagyjuk, majd leszűrjük és felvisszük a nedves hajra. 5-6 perc múlva leöblítjük.

Rozmaring (Rosmarinum officinalis)

Népi nevén: antósfű, rozmarin. Erősíti a haj természetes színárnyalatát, hajkondícionáló, fejbőrápoló, valamint megelőzi a hajhullást, korpásodást.

Hajöblítő tea

15-25 g rozmaringot két csészényi forralt vízben áztatunk, ez az erős tea samponos mosás utáni öblítésre használható.

Rozmaringos sampon

– illatmentes sampon 100-125 ml

1,5 dl forró víz

– 1 evőkanál rozmaringlevél

A levelet leforrázzuk, állni hagyjuk fél órát, majd leszűrjük és alaposan elkeverjük a samponban.

Rozmaringos sampon másképpen

2,5 dl forró víz

– 2 evőkanál ricinusolaj

– 2 evőkanál olívaolaj

– 4 evőkanál szárított rozmaringlevél

A levelet forrázzuk, majd egy órán át állni hagyjuk. Egy üvegben a két olajat jól összerázzuk és hozzáöntjük a leszűrt forrázatot. A nedves hajba masszírozzuk, 10 perc múlva leöblítjük.

Öblítő

– 2 evőkanál szárított rozmaringlevél

1 l forró víz

– 1 evőkanál szárított zsályalevél

– 2 db teafilter

A leforrázott alkotórészeket fél órányi állás után leszűrjük, megvárjuk, míg kihűl és az utolsó öblítővíz helyett használjuk.

Rozmaringos öblítő korpás hajra

– 4 evőkanál szárított rozmaringlevél

1 l forró víz

A leforrázott levelet három órán át állni hagyjuk lefedve azt, majd szűrjük. Az utolsó öblítésre használjuk hajmosás után.

Öblítő más módon

– 1 csésze rozmaring gally

– 2 db tea filter

1 l lágy víz

Forrázzuk le a teát és a rozmaring gallyat. Hagyjuk lefedve állni fél órán át, majd szűrjük, és üvegbe tesszük. Öblítsük le vele a hajunkat, majd tegyünk a fejünkre meleg törülközőt. Tíz perc múlva leöblíthetjük.

A csalán (Urtica dioica) fényesíti a hajat, gyökerének a főzete alkalmas hajhullás, korpásodás, hajzsírosodás ellen. Jól használható a törött hajvégek ápolására is. Leveléből hajvíz készíthető.

Hajfrissítő

– 1 csésze friss csalánlevél

– 1/4 csésze almaecet

0,5 l forró víz

– 1/4 csésze kölnivíz

A leforrázott csalánlevelet hagyjuk állni 6-8 óra hosszat, leszűrjük, hozzáadjuk a többi belevalót, és jól összerázzuk. Hetente háromszor a fejbőrbe masszírozva használjuk.

Hajkondicionáló

- 2 evőkanál szárított kamillavirág

– 1 citrom leve

2,5 dl forró víz

– 2 tojás sárgája

A kamilla (Matricaria chamomilla), népi nevén anyafű, szikvirág, orvosi székfű, teafűként ismert. A leforrázott virágokat 2-3 órányi állás után leszűrjük, majd hozzáadjuk a citromlevet, ebből két evőkanálnyit teszünk a felvert tojáshoz, és jól bemasszírozzuk a frissen mosott hajra. 10-15 perc múlva leöblítjük a maradék kamillás-citromos keverékkel.

Öblítő szőke hajra

– 1 maréknyi kamillavirág

1 l forró víz

Leforrázzuk a kamillát, félórai állás után leszűrjük, majd lefedjük, amíg kihűl. Többszöri öblítés után puha, természetes színű lesz a haj.

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

alexandru avatarja

alexandru        

Igy igen!
Alex