A rózsavíz elkészítése és felhasználása

2011-10-20 14:55:55 | Módosítva: 2011-10-20 14:57:19

A rózsák története rendkívül izgalmas és sokszínű. A rózsa a szerelem, a szépség szimbóluma, ugyanakkor a politikáé és a háborúé is. Már a geológiai régmúltban léteztek rózsák, a tudósok megállapítása szerint 35 millió évvel ezelőtt jelentek meg. A rózsanemzetség mintegy 150 fajt számlál. Az északi féltekén terjedtek el, Alaszkától Mexikóig és Észak-Afrikáig. Dísznövényként ötezer évvel ezelőtt kezdték el termeszteni, valószínűleg Kínában. A római korban már kiterjedt rózsakultúrákat ápoltak a közel-keleti régióban. Az ünnepélyes alkalmakat a rózsaszirom-eső tette emlékezetessé. Díszítési, orvosi célokra használták a szépség szimbólumát. A virágból kinyert rózsaolaj parfümalapanyag lett. A rózsapopulációk hol növekedtek, hol zsugorodtak aszerint, hogy a kor divatja mit diktált.


A rózsa és a rózsavíz a 17. században oly nagy népszerűségre tett szert, hogy gyakorta fizetőeszközül is szolgált. Jozefin, Napóleon hitvese csodálatos rózsakollekcióval büszkélkedhetett, amely Chateau de Malmaison kertjét díszítette. Pierre Joseph Redoute híres botanikai akvarell illusztrációinak nagy része is ebből a kollekcióból származik. A rózsavizet már évszázadokkal ezelőtt használták különböző indiai szertartásokon. A lakóhelyiségekben szétspriccelve az első természetes illatosítóként és léghűsítőként szolgált.

A rózsavíz hagyományos bőrtisztító és tonizáló szer. Ekcéma ellen is kitűnő. Megnyugtatja a fáradt, irritált szemet. Szájöblögetőként alkalmazva csökkenti az ínygyulladást, és az afták elmulasztásában is segít. Vasaláskor a ruhára spriccelt rózsavíz a ruhaneműnek rendkívül friss, üde illatot ad.

Hogyan használjuk a rózsavizet?

A rózsavíz önmagában is igen hatékony tonizáló, tisztító és frissítő szer. A vízhiányos bőr remek táplálóanyaga. Arcmosó géllel történő arcmosás után a bőrfelületre spriccelve segíti az ápoló krémek felszívódását.

Rózsavíz készítés: végy két csésze rózsaszirmot a legerősebben illatozó rózsáról, adj hozzá 4 csésze forralt vizet. Hagyd állni üvegedényben két napig. Kevergesd gyakran, hogy a szirmok víz alatt maradjanak. A letisztult folyadékot fejtsd le jól zárható üvegbe.

Kozmetikumok házilag

A bársonyos kéz: végy 3/4 csésze rózsavizet, 1/4 csésze glicerint, 1/2 teáskanál ecetet és 1/2 teáskanál mézet. Alaposan rázd össze egy üvegben. Használd minél gyakrabban.

Kivörösödött, gyulladt bőrre: keverj bele 1 evőkanál sütőport 1 csésze rózsaolajba. Rázd föl jól és vattával vidd fel az irritált területre.

Fürdés után: végy 1 csésze rózsavizet, 1/3 csésze Hamamelis kivonatot, 1 teáskanál mézet, 1 teáskanál kámfort, 1/2 teáskanál alumíniumoxid port és keverd simára. Öntsd üvegbe és rázd jól össze. Vidd fel a bőrödre. Nőknek, férfiaknak (pl. borotválkozás után) egyaránt ajánlott.

Rózsakrém pakolás

– 2 teáskanál rózsavíz,

– 1/2 csésze mandula olaj,

9,4 gramm méhviasz,

– 2 teáskanál lanolin,

– 1 db E vitamin kapszula (400 IU),

– 4 csepp geránium olaj,

– teflon bevonatú serpenyő, fakanál,

– jól záródó tégely.

Elkészítés: sterilizáld a tégelyt 10 percig forrásban lévő vízbe helyezve. Melegíts fel rózsavizet kis edényben. Vízfürdőn melegítsd fel a mandula olajat. Add hozzá a méhviaszt és a lanolint. Jól keverd el, majd vedd le a vízfürdőről. Állandó keverés mellett add hozzá a rózsavizet cseppenként. Az így nyert krémet kanalazd a tégelybe. Tárold sötét, hűvös helyen. A tégelyt címkézd fel. A krémet gyengéden, körkörös mozdulatokkal masszírozd be az arcbőrödbe. 10-15 perc múlva a felesleges krémet vattával távolítsd el e bőrödről.

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.