Érdekességek a banánról

2011-12-13 11:34:40 | Módosítva: 2011-12-13 11:43:18

A rendszerváltás előtt még csak télen lehetett kapni hazánkban, és akkor is sorban kellett állni érte a boltokban. Mára azonban a gyümölcspultok állandó szereplője lett, ennek ellenére fura dolgairól nem sokat tudunk. Évente 60 millió tonnát termelnek belőle.

Különleges növény

A banán a világ legnagyobb lágyszárú növénye, és a növényt szemügyre véve sok minden nem az rajta, aminek tűnik. Gyökérzete fejlett, szárának nagy része a föld alatt található. Amit mi látunk törzset, az a levélhüvelyek alkotta több rétegű, kemény áltörzs. A banán szára tehát vékony, csak a körülötte levő levélhüvelyek teszik látszólag vastaggá, és szilárddá.A banán levelei ideális körülmények között naponta akár 15 centimétert is nőhetnek és a növény kicsírázásától a szüretig mindössze 8-10 hónapnak kell eltelnie. Az áltörzs csúcsából kifejlődő virágzat különleges látványt nyújt. A kertészeti célokra nemesített változatok terméscsoportjai akár a 60 kilogrammot is elérhetik. Ez közel 300 ”banánt” jelent növényenként. Évente háromszor terem. A banánt teljesen éretlenül szedik le, mivel éretten nem szállítható. Nagyon jól utóérik, és ennek a folyamatnak a szabályozására már számos eljárást is kidolgoztak. Érdekesség, hogy a banánterméseket már akkor is le lehet szedni, amikor a majdani termésnagyságnak még csak a tizedét érték el. A banán levelei az ültetvényeken többnyire rojtozottak. Ennek oka, hogy a középső vastag érből merőlegesen futnak ki a kisebb erek, így ezeket a szél több helyen szétrojtozza.


Sokoldalúan felhasználható

A banánok nemzetségébe több mint kétszáz faj tartozik, melyek Dél-Ázsia, Afrika, Ausztrália trópusi övezeteiben élnek. A trópusok lakói eleinte a banánnak a föld alatti keményítőben gazdag gumóját fogyasztották. Legértékesebb részük a nagy tápértékű termés, amit a bőrszerű, könnyen eltávolítható héj véd. A termés a fajtától függően lehet csemege, vagy lisztes. Utóbbiak a gyengébb minőségűek, ezeket szárítják, majd lisztté őrölik, és kenyeret sütnek belőle. A vadon termő banánban sok apró mag található, a kertészeti nemesítés eredményeként azonban a csemegebanánok már mag nélküliek. A csemegebanánok terméseit általában nyersen fogyasztják, illetve hosszabb tárolás céljából szárítják. Vannak zöldségként termesztett fajták (hazánkban nem kaphatók), ezek termését főzve, rántva, vagy kókusztejjel kikeverve fogyasztják. A csemegebanánból a friss fogyasztás mellett gyümölcslé, lekvár és zselé is készíthető.A friss leveleket tányérként, csomagolóanyagként alkalmazzák, de állatokat is takarmányoznak vele. Rostjaiból papír és textil is készül. Szintén rostjaiból sodornak köteleket, melyek nagyon nehezen korhadnak el, így nedves helyeken, például hajókon is jól használhatók.


Receptek

Banános almacsoda

Hozzávalók: egy darab alma, egy darab banán, egy teáskanál fahéj.

Az almát meghámozzuk, vékonyan felszeleteljük. Edényben melegítsük meg, majd amikor már puhulni kezd összekeverjük a villával pépessé nyomott banánnal. Folyamatosan kevergessük 4-6 percen keresztül. Utána elsimítjuk az edény alján, és hagyjuk keverés nélkül puhulni pár percet. Végül rárakjuk a fahéjat, és jól elkeverjük.

Bundás banán

Hozzávalók: 4 érett nagyméretű banán, fahéjas porcukor, a sütéshez olaj.

A bundához: 1,2 dl liszt, ugyanennyi hab nélküli sör, egy tojás, egy evőkanál vaj, egy tojás fehérje, só. A banánt 2-3 centiméteres darabokra szeleteljük, kevés fahéjas porcukorral meghintjük, átforgatjuk. A tojáshoz hozzáadjuk a sört, az olvasztott vajat, a lisztet, egy csipet sót. Az egészet elkeverjük, konyharuhával letakarva egy órán át állni hagyjuk, míg a tészta egy kicsit felhabzik. Mielőtt sütni kezdenénk, finoman elkeverjük benne a habbá vert tojásfehérjét. A sütőedénybe legalább 5 centiméternyi olajat öntünk és forróra hevítjük. A tésztában megforgatjuk a banándarabokat és egyenként, kanállal tesszük az olajba. Az olajból kivéve megszórjuk fahéjas porcukorral és forrón tálaljuk.

Banán daiquiri

Hozzávalók: 1 banán, 1 pohár tejszín, 1 evőkanál citromlé és 1 dl fehér rum szükséges hozzá.

Az egészet összemixelve, jégkockával tálaljuk.

Banánlikőr


Hozzávalók: 2 db érett banán, 2 liter 96°-os alkohol, 1 citrom vékonyan hámozott héja, valamint 1 kg cukor.

A szétnyomott banánt tálban leöntjük a szesszel, és sötét cserépkorsóban tartjuk egy hétig, vászonnal lekötve. Ekkor egy liter vízzel felfőzzük a cukrot, beledobjuk a citromhéjat, a banános alkoholhoz öntjük, és 2-3 heti állás után szűrés után fogyaszthatjuk.

Mazsolás banánturmix

Hozzávalók: két nagy, érett banan, tej, 5 dkg mazsola, 1 csésze vágott dió vagy napraforgómag, 1 csésze tört jég.

A banánt tejjel turmixoljuk, összevágjuk a diót, meleg vízben átmossuk a mazsolát, és mindkettőt hozzáadjuk a banánpüréhez. Minden pohárba egy nagy evőkanál tört jeget teszünk, és erre töltjük a keveréket, majd rögtön tálaljuk.

Banán pongyolában

Hozzávalók: 4 banán, 2 tojás, 8 dkg cukor, 1/2 citrom reszelt héja, 3 dkg mandula.

Hosszában félbevágjuk a banánokat és kivajazott tűzálló tálba fektetjük. Felverjük a tojáshabot, hozzáadjuk a sárgákat, cukrot és a citromhéjat, végül a megpucolt, apróra vágott mandulát és ezzel a krémmel bevonva a banánt, aranysárgára sütjük.


További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!

A cikk eredeti változata az alábbi címen olvasható az Ezermesteren:
https://herbacio.ezermester.hu/cikk-5396/erdekessegek_a_bananrol