Gyógynövényes arckrémek

2012-03-19 09:25:00 | Módosítva: 2012-03-19 09:45:05

Arckrémeket magunk is készíthetünk házilag: az alapreceptek ismeretén kívül ez némi kreativitást igényel csupán. A gyógynövényekből egyszerűen turmixolással nyerhetünk levet, ami a gyógyszertárakban is kapható alapkrémekkel jól elkeverhető.
A házilag készített krémek előnye, hogy saját magunk kísérletezzük ki, így testre-, és ízlésre szabott lesz, valamint a felhasznált segéd-, illatosító-, és hatóanyagok természetes eredetéről meggyőződhetünk. És nem utolsósorban olcsóbb, mint készen vásárolni.


Milyen a bőrtípusunk?

Normál bőr:

Se nem zsíros, se nem száraz, azaz pont ideális és rugalmas. Hogy ez így is maradjon ápolni kell, de ezzel a bőrtípussal van a legkevesebb gond.

Száraz bőr:

Fő jellemzője, hogy fürdés után feszül, hamar ráncosodik, öregszik. A napfénytől óvni kell, érdemes rendszeresen olivaolajjal kenni.

Zsíros bőr:

A faggyúmirigyek túlműködése miatt egyenetlen, zsíros tapintású, gyakorta pattanások jelennek meg rajta. Az orr és áll környéke rendszerint zsíros, fényes. Érzékeny bőr: A zsírosodásra és a kiszáradásra egyaránt hajlamos. Az időjárási viszonyoktól kezdve az elfogyasztott táplálékon át sok minden befolyásolhatja aktuális állapotát.

Kombinált bőr:

A száraz és a zsíros típus keveréke, általában az test meghatározott helyein jelenik meg. A nyak és a szemek környéke száraz, míg az áll, homlok, orr vonala zsíros. Célszerű kétféle zsíros bőrre és száraz bőrre való krémeket alkalmazni a különböző helyekre. Krémalapnak vásárolhatunk például a gyógyszertárakban kapható illatanyag-mentes krémet. Ez unguentum nonionicum néven kapható, előnye, hogy a vizes oldatokat és az olajokat is jól befogadja keveréssel. Ehhez keverhetünk 50 ml-enként 8-10 csepp illóolajat, de adhatunk hozzá kevés avokádó-, jojoba-, búzacsíra-, ligetszépemag-, olíva-, vagy mandula olajat is. Az avokádó és a jojoba olaj érzékeny bőrre, a búzacsíra olaj zsíros, száraz és érzékeny bőrre, a ligetszépe mag zsíros, az olíva pattanásos bőrre való. A hatásuk alapján kiválasztott gyógynövényeket frissen összeturmixolhatjuk, és az így kinyert gyógynövénylevet egyenletesen hozzákeverjük a krémhez. Szárított gyógynövények esetén erős forrázatot készítsünk, és azt keverjük az alapkrémbe. A gyógynövények kozmetikai szempontból lényeges hatásainak szakkönyvekben könnyen utánanézhetünk. Kamillát keverve a krémbe gyulladáscsökkentő, levendulát frissítő, körömvirágot fertőtlenítő, stb. hatásokat érhetünk el…

Alapkrém házilag

Hozzávalók: 5 ml avokádó olaj, 15 ml mandulaolaj, két evőkanál reszelt méhviasz, 15 ml forralt vagy desztillált víz. 

A méhviaszt és az olajakat öntsük egy tálba, helyezzük egy lábas forró vízbe és olvasszuk fel a méhviaszt. Ha felolvadt, vegyük ki a lábosból a tálat, adjuk a keverékhez a vizet és az általunk választott 8-10 csepp illóolajat (több fajta illóolajat is használhatunk), majd jól keverjük össze. Töltsük egy jól zárható fertőtlenített tégelybe és tegyük a hűtőbe. Az így elkészített krém hűtőszekrényben tárolva nagyjából egy hónapig használható fel. Az olaj és a méhviasz arányát ha változtatjuk, azzal a krém sűrűségét beállíthatjuk. Minél több méhviaszt használunk, annál keményebb, minél több olajat, annál hígabb lesz a krém. 



Illóolajok bőrtípus szerint

  • Száraz bőrre: geránium, jázmin, szantálfa, cickafark, kamilla, ylang-ylang 
  • Normál bőrre: geránium, levendula, jázmin 
  • Zsíros bőrre: bergamot, ciprus, geránium 
  • Érzékeny bőrre: kamilla, narancsvirág, rózsa 
  • Pattanásos bőr: bergamot, boróka, citromfű, geránium, grapefruit, levendula, teafa 

Kakaóvajas arckrém

Ez a háziszer megnyitja a pórusokat, tisztítja a bőrt, és puhává teszi azt. 

Hozzávalók: 3 evőkanál kakaóvaj, 2,5 evőkanál édesmandula-olaj, 1 evőkanál lanolin, valamint 60 csepp benzoin-oldat. Olvasszuk fel a kakaóvajat és a lanolint vízfürdőben. Ez azt jelenti, hogy az edényt állítsuk egy forrásban levő vízzel teli lábasba, tehát az alkotórészeket tartalmazó edény ne közvetlenül a gázlángon legyen! Keverjük bele a mandulaolajat, valamint a benzoin oldatot is kis adagokban.

Bőrnyugató arckrém

Hozzávalók: 2 uborka, 1,5 evőkanál lanolin, 6 evőkanál olívaolaj, 3 evőkanál fehér viasz. 

A megmosott és felkarikázott '75borkákat áztassuk be olívaolajba 24 órára. Ezután az uborkát nyomkodjuk össze az olajban, majd szűrjük át. Olvasszuk fel a fehér viaszt és a lanolint, adjuk hozzá az uborkás masszához, majd keverjük krémmé. 



Arcradír, pakolás

Az arckrémek hatását jól kiegészítő bőrradírt is készíthetünk házilag a következő módon: 2 evőkanál joghurthoz adjunk 1,5 kávéskanál zabpelyhet. Előbbi baktériumölő hatású, utóbbi mechanikai dörzsöléssel tisztítja a bőrt, és simává teszi. Ehhez adjunk még fél kávéskanál korpát, amely eltávolítja a szennyeződéseket és az elhalt hámsejteket. A keverékhez adjunk 1-2 csepp illóolajat. A száraz bőrűek mézet is tehetnek a készítményhez, ami táplálja és puhítja a bőrt. A leírt mennyiség nagyjából 2 alkalomra elég, és egy hétig tárolható a hűtőszekrényben. Ugyanígy készíthetünk arcpakolást is, csak ott az illóolajhoz alapnak 2-2 evőkanál zablisztet és joghurtot használjunk. 

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!

A cikk eredeti változata az alábbi címen olvasható az Ezermesteren:
https://herbacio.ezermester.hu/cikk-5655/Gyogynovenyes_arckremek